Çocuklar İçin Pratik Anne Besinleri

15.08.2019
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklar İçin Pratik Anne Besinleri
oy

Çocuklar İçin Pratik Anne Besinleri Ebeveyn olmak oldukça zordur. Getirdiği yükümlülükler ve aşırı telaş hali kişileri zaman zaman değil her zaman yormaktadır fakat bir anne iseniz her türlü sıkıntıya göğüs gererek çocuğunuzun sağlığını düşünmelisiniz.

Çocuklar İçin Pratik Anne Besinleri

 Sağlığın başı beslenmektir.

İş yoğunluğu ev telaşı derken çocukların beslenmesi asla aksatılmamalıdır. Pratik tarifler bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Çocuk sahibi iseniz yiyeceklerin besin değerlerine de hâkim olmalısınız. Sağlıklı bir birey yetiştirmek istiyorsanız çocuğunuza, beslenme alışkanlığını kazandırmalısınız tabi ki bunu yaparken kendinizi de ihmal etmemelisiniz.

 Pratik Öneriler

Kolay geldiği için çoğu anne hazır meyve püreleri veya hazır mamaları tercih etmektedir. Bunun yerine evde bir cam rende ile kendi meyve pürenizi hazırlayarak doğal yollarla elde ettiğiniz ürünleri tercih etmelisiniz. Kutu ürünler içerdikleri katlı maddelerinden dolayı çocukların sağlıklarını tehdit edebilmektedirler. Aynı şekilde hazır mamalar da içlerinde süt tozu ve şeker içerikli ürünler barındırmakta ve çocukları ileride obezite, şeker hastalığı vb. sorunlarla baş başa bırakmaktadırlar.

Çocuklara yemek yedirmek zahmet verici olabilir. Sabırla bu dönemi atlatmaya çalışmalısınız. Bunu aşabilmek için çocuğunuzun beslenme saatini keyifli bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Spagetti makarnadan saç, köftelerden göz, domatesten ağız, haşlanmış havuçtan burun yapmak hem zahmetsiz olduğundan sizi yormayacaktır hem de çocuğunuza keyif vererek beslenme alışkanlığı kazandırmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Yüksek besin değerine sahip besinlerden biri olan brokoliyi ve havuçları haşlayarak orman içinde bir ev yapmanız da yine sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Sağlıklı bir fikir olması açısından aşağıdaki püre tarifinden yararlanabilirsiniz.

 Püre Tarifi ( 1Y+ )

Malzemeler:

1 adet orta boy armut

1 adet orta boy elma

Yarım muz (fazlası bağırsak problemlerine yol açabilmektedir.)

Süt ( tercihen pişmiş inek sütü)

 

Tercihinize göre farklı mevsim meyveleri de kullanabilirsiniz. Kullandığınız besinlerin posalı olması çocuğunuzun bağırsaklarına fayda sağlayarak varsa gaz probleminin azalmasında fayda sağlayacaktır.

Yapılışı:

Tüm meyveleri cam rendede veya mutfakta kullanılan rendenin en ince tarafıyla rendeleyerek güzelce karıştırınız. Üzerine ılıttığınız sütü dökerek karıştırınız. Doktorlar sütün 1 yaşından büyük çocuklara verilmesini önermektedir. İstenirse meyvelerin tümü rondodan geçirilerek sıvı hale getirilip üzerine süt eklenerek biberon veya bardakla da verilebilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.