Ruh Sağlığını Bozan Şeylerden Uzak Durmak

01.07.2019
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ruh Sağlığını Bozan Şeylerden Uzak Durmak

Ruh Sağlığını Bozan Şeylerden Uzak Durmak İnsanın yaşamında ki en önemli olgulardan bir tanesi de sağlığıdır. İnsanlar hayatın koşuşturması içerisinde farklı zamanlarda farklı olay ve olguları hayatının en önemli parçasıymış gibi düşünse de aslında sağlığın ne kadar önemli ve tek vazgeçilmez olduğunu er ya da geç anlamaktadır. Bu bağlamdaki en önemli unsurlardan bir tanesi de ruh sağlığıdır. Çünkü insanın dış dünyayı yani çevresindekileri anlayabilmesi ve anlamlandırabilmesi için idrak etme gücünün yerinde olması gerekir. İnsanların idrak etme gücünün yerinde olabilmesi içinde sağlıklı bir ruh haline sahip olması gerekmektedir. İnsanların sağlıklı bir ruh haline sahip olabilmeleri içinde ruh sağlığını bozacak etmen ve etkenlerden uzak durması bunları hayatından çıkarması ve hayatına bu etmen ve etkenleri sokmayacak şekilde önlemler almalıdır.

Ruh Sağlığını Bozan Şeylerden Uzak Durmak

Bu Amaçla Neler Yapılabilir?

İnsanların ruh sağlığını korumak ve böylece genel sağlık açısından daha iyi bir hale gelebilmeleri için ruh sağlığını etkileyen unsurları hayatından çıkarması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi için öncelikle bireyin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurlar tespit edilmelidir. Bu unsurlar tespit edildikten sonrada hangilerinin doğrudan vazgeçilecek boyutta olduğu hangilerinden de tedrici olarak vazgeçileceği belirlenmelidir. Bu unsurlardan bazıları bağımlık halinde düşkün olunan durumlarda olabilir. Böyle bir durumda kişi ruh sağlığını bozan bu durumdan kendi çabasıyla uzak kalamazsa böyle bir durumda bir uzmandan yardım almalıdır. Örneğin bireyin ruh sağlığını bozan unsur eğer alkol, uyuşturucu gibi durumlarsa bireyin böyle durumlarda bir uzman desteği almasında yarar vardır.

Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bireyler ruh sağlığını bozan unsurlardan uzak kalmak istiyorlarsa her şeyden önce o unsurun kendi ruh sağlığını olumsuz etkilediğini kabul etmesi gerekmektedir. Ruh Sağlığını Bozan Şeylerden Uzak Durmak Çünkü çoğu alanda olduğu gibi bu problemli durumda da en önemli aşama farkında olma aşamasıdır. Farkında olan birey bu problemle yüzleştikten sonra çözüm bulmaya çalışacak ve konuya tedrici ve planlı olarak yaklaşarak ruh sağlığını olumsuz olarak etkileyen unsurları hayatından daimi olarak çıkaracak veya hayatında olan miktarını azaltacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki insan ruh sağlığı bir yapboz tahtası değildir. Bu nedenle insan ruh sağlığını bozan unsurlar belirlenirken ve bu unsurlara karşı mücadele verilirken bireyin kapasitesi de dikkate alınmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.