Kablosuz İnternet Ağınıza Kimlerin Erişilebileceğini Nasıl Öğrenirsiniz?

27.04.2021
28
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kablosuz İnternet Ağınıza Kimlerin Erişilebileceğini Nasıl Öğrenirsiniz?
oy

Kablosuz İnternet Ağınıza Kimlerin Erişilebileceğini Nasıl Öğrenirsiniz? 1950’lerde çalışmalarına başlanan modern internet, 1989 yılında şu anda kullandığımız halini aldı. Artık hayatın vazgeçilmez bir parçası olan internet ile ekstra bir ücret ödemeden hem görüntülü hem de sesli olarak arama yapılabiliyor. Bunların yanı sıra internet ilk yapılış amacı olan bilgi paylaşımı açısından da kullanılıyor.

Açılan ve bilgi paylaşan onlarca internet sitesi bize bu hizmeti sunuyor. Neredeyse her cihazdan erişebilir olan internet bağlantısı, belirli standartları sunabilmek adına ücretli bir hizmet halini aldı. Kendinize has olarak aldığınız ve ücretini ödediğiniz bu hizmet, bazı şartlarda gereğinden fazla yavaşlayabilir.

Bu durumun sebebi olabilecek üç adet senaryo bulunuyor: Ya faturanızı zamanında ödemediniz ya internetinizin bulunduğu bölgede altyapı çalışması var ya da birileri internetinizi sizden habersiz kullanıyor. Eğer üçüncü durumdan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

Modem Ara yüzüne Girerek Başlayın 

Modem ara yüzünüze giriş yapmak için ilk olarak tarayıcınızı açmalısınız. Tarayıcınızı açtıktan hemen sonra kendi modeminize ait olan IP adresini URL kısmına girin. Enter’a bastıktan sonra önünüze bir giriş ekranı gelecektir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra modem ara yüzüne erişmiş oluyorsunuz ve buradan internet ağınız ile ilgili tüm ayarlara ulaşabiliyorsunuz.

Bu kontrol panelinde kablosuz ağ bant genişliğini ayarlayabilir, ağ şifrenizi değiştirebilir, internetinizi kullanan cihazları saptayabilir, ağ kullanımını istediğiniz cihazlarda kapatabilir ve DNS ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Bağlı İstemciler Sekmesi ile Bağlı Cihazları Görebilmeniz Mümkün

Kablosuz bağlantılar olarak da adlandırılan bu bölümde artık modeminize bağlı cihazları görebilirsiniz. Cihazları tanımanızı sağlayacak MAC Adreslerini ve varsa cihaz isimlerini buradan tanıyabilirsiniz. Bu özelliklere ek olarak bağlı olan bütün cihazların bağlantı kalitesi de yan tarafta görünüyor. Eğer bu cihazların ağınıza bağlı olmasını istemiyorsanız istemediğiniz bütün cihazların MAC Adreslerini engellemelisiniz.

Bağlanmasını İstemediğiniz Bir Cihazın MAC Adresini Nasıl Engellersiniz?

Az önce bahsedilen modem ara yüzüne geri dönün. Kablosuz yazan sekmenin üzerine basarak sekmenin alt bölümlerini genişletin. Bu bölümlerden birinin ismi MAC Filtreleme olacaktır, sizin de girmeniz gereken yer bu bölüm. Sıradaki adım olarak modeme bağlı cihazların hangisini engellemek istediğinizi belirlemelisiniz. Hemen ardından MAC Filtreleme Etkin seçeneğine basmalısınız. Son adım olarak ağdan çıkartmak istediğiniz MAC Adresini seçip ‘Sadece Listedeki MAC Adreslerini Engelle’ seçeneğini işaretlemeli ve ‘Kaydet’e tıklamalısınız. Bu cihaz artık internetinize bağlanamayacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.