Pırlantada Renk

18.12.2019
173
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Pırlantada Renk
oy

Pırlantada Renk Mücevher olarak kullanılan taşlara değer veren şey, onların ışığı yansıtması ve ışığın onların içindeki dansı olduğunu söyleyebiliriz. Pırlantanın bunu en iyi şekilde yapabilmesi için tamamen şeffaf ve renksiz bir görüntüsü olması gereklidir.

Pırlantada Renk Ayrımı

Genel olarak bilinmesi gereken şudur ki, pırlanta bu şeffaf ve renksizlikten ne kadar uzaklaşırsa değerini o ölçüde kaybeder. Bu yüzden uçuk kahve tonları ve uçuk sarıya çalan renklerdeki size gösterilen pırlantaların, kolaylıkla diğerlerine göre değersiz olduğunu kabul edebilirsiniz.

Fizik kurallarını kabaca hatırlayacak olursak, aslında renk denilen şeyin ışığın kendisi veya ışığın nesne tarafından yansıtılması olduğunu hatırlarız. Bir taşın rengini belirlemek, matematiksel değerler vermek kadar kolay ve kesin bir iş değildir. Onun renk değeri konusunda bir fikir vermek için, en azından Master Set diye tabir edilen özel bir renk skalası kullanmak gerekir. Eğer her hangi bir kişi, size çıplak gözle bakarak, ve özellikle gelişigüzel bir ışık ortamında (dükkan içi) pırlantanın renk değeri konusunda birşeyler söylüyorsa, söylenen değere kesinlikle şüphe ile yaklaşın!

Renk değeri için spektrofotometre veya colorimetre denilen araçlar kullanılarak ölçüm yapılsa bile, daha öncede söylediğimiz gibi, bu değerleri matematiksel değerler gibi kabul edemeyiz. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, özellikle ortalama rakamların üzerinde değerli bir taş alacaksanız, uluslararası sertifikada yazan renk değerlerini kontrol etmek olmalıdır.