Sektörel Analiz İle İkameleri Tanımak

03.05.2021
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Analiz İle İkameleri Tanımak

Sektörel Analiz İle İkameleri Tanımak Bir ürünün ya da hizmetin alternatifinin olması ikame edilebilirliğini ifade eder. Üreticilerin, toptancıların, perakendecilerin veya nihai tüketicinin, satın alacakları mal ya da hizmetin yerine bir diğerini tercih edebilmesidir.

Sektör

Sektör aynı alanda hizmet veren birden fazla firmadan oluşur. Örneğin; giyim sektörü, ulaşım sektörü, gıda sektörü gibidir. Sektör içerisinde ki firmalar kategori olarak aynı alanda ürün ya da hizmet sunumu yapsalar da kendilerine özel üretim ve satış politikaları bulunmaktadır. Bu özel üretim ve satış politikaları sayesinde, sektör içerisinde bulunan diğer firmalar arasında ön planda bulunmayı, müşteri portföylerini genişletmeyi, kalitelerini arttırmayı hedeflerler.

Analiz

Sektörün hitap ettiği, hedef kitlesi, yani tüketiciler, sektör içerisinde ki firmaları, sektörel analiz ile incelemeye alırlar. Bu inceleme doğrultusunda kendi kriterlerine uygun olanı bir diğeri yerine ikame etmiş olurlar. Örnek ile bu durumu izah edelim;

Ulaşım sektörü içerisinde kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ulaşımı gibi alt sekmeler bulunur. Sektör içerisinde, şehirler arası kara yolu ulaşım hizmeti sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar kendi arasında rekabet halinde ve birbirleri arasında ikame edilebilir, yani biri diğerine tercih edilebilir konumdadır. Bu tercih sektörel analiz ile gerçekleşir. Sektörel analizde tüketicilerin çoğunluğu öncelikle kalite-fiyat analizi yaparlar. Firmaların talep ettikleri fiyat karşılığında sundukları hizmet kaliteleri kıyaslanır. Bir diğer analiz hız-kalite analizidir. Firmaların sundukları hizmetin kaliteli ve hızları kıyaslanır.

Sektörel Analizler

Hangi şehirler arası otobüs firmasının, diğerine göre hızlı olduğu, yolculuğun bir diğerine göre kaliteli olup olmadığı, firmaların yolcu ve yolculuğun güvenliğine önem gösterip göstermediği, yapılan analizler neticesinde ortaya çıkar. Tüketiciler, tecrübelerini paylaşan diğer tüketicilerden aldıkları fikirler ile daha önceden deneyimlenmiş firmaları tanıma ve haklarında bilgi sahibi olma imkanını elde ederler. Sektörü ve sektörü oluşturan firmaları analiz ederek, firmaları tanıyıp, hangi firmayı bir diğerine ikame edebileceği kararını verir.

Tüketici tercihlerinin alt yapısında minimum maliyete maksimum fayda sağlayarak, ihtiyaç karşılama dürtüsü vardır. Sektörel Analiz İle İkameleri Tanımak Tüketici tercihlerini bu şekilde yönlendirir. Sektörel bazda yapılan analizler ile tüketiciler hangi firmayı, hangi diğer firmaya ikame edebilir olduğu kararını verir. Sektör içerisinde bulunan ikame firmaları tanımış olur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.