ERKEN BOŞALMA NEDİR; NASIL TEDAVİ EDİLİR?

16.04.2022
14
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
ERKEN BOŞALMA NEDİR; NASIL TEDAVİ EDİLİR?
oy

Erken Boşalma Nedir?

Erkeklerde erken boşalma, Erken Boşalma Nedir? penisin vajinaya girmesinden önce veya hemen sonrası cinsel uyarıyla kişinin isteği dışında boşalması olarak bilinir. Böyle durumlar erkeklerde sıkıntıya neden olur. Erken boşalma nedir, nasıl tedavi edilir? Erkeklerde genel olarak görülen bu erken boşalma, her üç erkekten birinde mutlaka oluyor. Çok sık olarak tekrar olmadıkça sıkıntı yapmaz. Erken boşalma tanısı olması için bazı özellikler olması gerekir. Bu özellikler şunlardır.

 • Cinsel birleşme öncesinden devamlı olarak boşalma meydana geliyorsa
 • Kadın orgazmından önce penisin vajina içine girip hemen boşalması
 • Stresten dolayı cinsel ilişkiden kaçmak.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir? akıllarda bu maalesef utandığımız sorularla dolaşıyoruz, Çekinmeden bir uzman hekime gitmemiz gerektiğini bilmemiz lazım.

Erken Boşalma Sorunu

Erken boşalmanın nedenleri olarak biyolojik ve fizyolojik olarak ele alınır. Erken Boşalma Nedir? Erkekler tarafından erken boşalma bir utanç duygusu olarak bilinir. Çok sık olan bu rahatsızlık tedavi edilir bir durumdur. Erkekler bu durumu partnerine söylemeyerek cinsel konularda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hetero***ül olan çiftlerde kadınlar cinsel isteksizlik, orgazm olamama durumu ve erkek ön sevişmeyi kısa tutarsa uyarılma sorunları meydana gelir. Bu durumda olan çiftler bu sorunlarını açıklamadıkları sürede ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Erken Boşalmanın Çeşitleri

Erkeklerde erken boşalma 4 ana madde içerisinde ele alınır. Bunlar sırasıyla

 • Kazanılmış olan Erken Boşalma
 • Değişken erken boşalma
 • Yaşam boyu devam eden erken boşalma
 • Subjektif erken boşalma

Kazanılmış Olan Erken Boşalma

Erkeklerde daha çok sık ortaya çıkar. Psikolojik veya biyolojik olarak meydana gelir. Genel olarak % 3.9 ile % 4.2 aralarında görülür.

Değişken Erken Boşalma

Erkeklerde görülen erken boşalmanın çok sık görülen boşalma türüdür. Kişiler zaman zaman normal boşalma yaşarken bazı zaman ise erken boşalma yaşar.

Yaşam Boyu Devam Eden Erken Boşalma

Erkeklerde bu tip erken boşalmalar ilk cinsel birleşme sırasında meydana gelir ve yaşamı boyunca devam eder. Çok az sıklıkla görülür.

Subjektif Boşalma

Bu tip boşalmalarda erkek erken boşalma problemi yaşamaz fakat psikolojik ve kültürel nedenlerden ötürü erken boşalma yaşadığını zanneder.

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erkeklerde meydana gelen erken boşalma biyolojik ve psikolojik olarak 2 ye ayrılır.

Biyolojik Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmayı ortaya çıkaran enfeksiyon, hormon ve sinir sisteminde oluşan hastalıklar.

Diyabet: Erkeklerde genel olarak sertleşme sorunlarının nedenleri diyabet olmaktadır.

Hormon Bozukluğu: Erkeklerde testesteron hormonu eksikliği ile beraber tiroid hormonu bozukluğu ve hipofiz bezi hastalıkları genel olarak erken boşalmanın nedenleri arasında yer alır.

Multiple Skleroz: Erkeklerde multiple skleroz hastalığı erken boşalmaya neden olmaktadır. Cinsel fonsiyon bozukluğu olarak bilinir.

Prostat: Yapılan araştırmalarda prostat bezi enfeksiyonu erken boşalmayı tetiklemektedir.

Psikolojik Erken Boşalma Nedenleri

 • Kişi kendi vücudunu tanımaması
 • Cinsel deneyiminin olmaması
 • İlişkide yenilik
 • Kaygı bozukluğu
 • İlişkiye girme stresi
 • Kendini yetersiz zannetmesi
 • Depresyon

Bu psikolojik sorunlar daha önce erken boşalma yaşamayıp daha sonra yaşayanlarda oluşmaktadır.

Erken Boşalma Engellenebilir mi?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler bu sorunları kendi başlarına çözme girişiminde bulunmaları durumunda yanlış uygulama yapabilirler. Ön sevişme esnasında penis uyarılacağı için ön sevişme süresini kısaltarak ön sevişmeden kaçarlar. Bu durum kendinde ve partnerin de doyumsuzluğa neden olur. Ön sevişmeyi uzatarak partnerinin cinsel arzularını yerine getirmek kişinin yapacağı en doğru yöntemdir.

Erken Boşalma Tedavisi

Günümüzde erken boşalma tedavileri oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Doktor tarafından hastalığın oluşum nedenleri bilindikten sonra hastanın durumuna göre tedavi uygulanır.

İlaç Tedavisi:  Erken boşalma tedavilerinde en çok kullanılan tedavi yöntemi olan ilaç tedavisi verilen ilaç ağızdan alınır. İlaç tedavisinde verilen ilaçlar etkisini 5 veya 10 gün içerisinde etkisini gösterir.

Egzersiz: İdrarını kaçıran kişilerde uygulanan Kegel egzersizi erken boşalma tedavisinde kullanılır. Bu egzersizi yaparak pelvik kaslarını çalıştırdığı gibi gün içerisinde yapılır. Cinsel ilişki esnasında erkek boşalacağını hissetmesi durumunda vajinadaki kaslar kasılarak boşalmayı geciktirir.

Krem ve Jel: Erken boşalmayı önlemede kullanılan diğer bir yöntem ise krem ve jeller olmaktadır. İlişkiye girilmeden önce penisin üzerine uygulama yapılarak penisin duyu kaybı yaşamasını sağlayarak erken boşalma önlenir.

Prezervatif: Prezervatifler penisin duyu kaybını önlediği için erken boşalmayı önler.

İlişki Terapileri: Ön sevişme süresi uzun tutulmalı. Diğer yöntemler başla, dur ve sıkma teknikleri olur. Erken Boşalma Nedir? Yapılan bu işlemler ile penisin uyarılma süresi azaltılır. Sıkma işlemi cinsel ilişki sırasında boşalma olacağını hissetme durumunda ilişki durdurulur ve penisin uç kısmında boşalma hissi geçer.

Cerrahi Yöntem: Bu yöntem geriye dönüşü olmayan bir yöntem ve çok az yapılır.  Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir? Bu işlemde peniste bulunan bazı sinirler alınarak penisin uyarılma süresi uzatılmaktadır.