Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler

20.09.2021
14
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler
oy

Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler Günümüzde yaygınlaşa ve daha da yaygınlaşmasını, aktifliğini arttıran, gençlerinde özellikle bu alan yönelimi olan bir spor türüdür. Spor olmasının yanında, insanın güzel bir vücuda, fit bir vücuda da sahip olmasını sağlamaktadır. Peki bunca güzelliğin ardında sizce de zor bir altyapı gerekmez mi? Tabii ki gerekir her işte olduğu gibi bu spor dalının da bir zorluğu vardır. Bunların arasından alacağımız zorluklar, bu dalla uğraşan kişilerin veyahut uğraşmaya meyilli kişilerin bilmesi gereken unsurlardır. Gelin bu unsurlara bir göz gezdirelim.

Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler Neler

 Güzel Bir Isınma

Evet, ısınma, ısınma her sporda olduğu gibi vücut geliştirmede de vardır. Yüksek ağırlıklar, dayanıklı idmanlar yapacağımız için kaslarımızı ısındırmamız halinde vücudumuz ciddi hasarlara, tahribatlara yol açabiliriz. Bunu da kimse istemezdir. Isınmayı yaparken tüm kaslarımızı ısındırdığımızdan, özellikle o gün çalışacağımız yerin ısınmasından emin olmalısınız. Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler Maksimum 7-10 dakikamızı alan bir uygulama için belki de hayatımızda senelerimizi alan bir hasara yol açmayı kimse istemez. Onun içindir ki, ısınmayı doğru ve güzel bir şekilde yapmalıyız.

 Ağırlık Kaldırırken Dikkat Etmek

Bir çoğumuz ağırlık kaldırırken dikkat etmeliyiz. Isınmadan sonra bir anda ağır kaldırmamaya özen göstermeli, 1 set süren kısa, hafif bir ağırlıkla antrenmanımıza başlamalıyız. Daha sonrasında kendimizin yeteceği ağırlıkları seçmeli, kendimizi emin hissettiğimizde, kaslarımızın açıldığını hissettiğimizde daha ağır kilolara ufak tekrarlarla girebiliriz.

 Hareketleri Doğru Yapmak

Ağırlıkları kaldırırken de aynı zamanda yaptığımız hareketlerin doğruluğundan emin olmamız gerekmektedir. Çünkü ağır kaldırmak bir hareketi doğruluğundan daha aşağı bir derecedir. Hareketi doğru yapmak bize kaslarımızı hissettirecek ve daha fazla izole edecektir. Birçok profesyonel vücut geliştirmediler yapılan hatalarda, insanların yüksek ağırlık kaldırmasını en ön sıraya koymaktadırlar. Böylelikle birçok hareketi doğru değil, hareketten çalarak yapmaktadırlar. Her hareketi çalmak yanlış bir davranış olacaktır ama son set ağır yaparsak 1 setlik hareketi çalmak normal bir davranış olabilir. Pozisyonlarımıza dikkat edip bu unsuru da öğrenmiş olalım.

 İyi Besinler Tüketme

Sporun en önemli bir özelliği iyi besin tüketmektir. Belki de en zor özelliği budur. Birçok insan için zor gelen bu besinleri tüketmektir. Günlük protein ihtiyacımızı karşılayacak şeyler tüketmeli ve enerji almalıyız. Unutmamanız gereken en önemli ve ilk kural her zaman besin yemektir. Yiyeceğimiz besinler hem antrenmanımızın kalitesini hem de vücudumuzu besleyen gereksinimleri bizlere vermektedir. Özellikle karın bölgesinde daha çok işe yarayan besinler, yapılan hareketlerinde önüne geçmektedir. Çünkü sadece hareket yaparak bir gelişme alamayız, bunun yanında iyi bir besin ve iyi bir dinlenme geçer.

 Güzel Dinlenmeliyiz

Dinlenmek bu sporun en önemli unsurlarından da biridir. Dinlendiğimizde hem yırtılan kaslar hem de vücudumuz kendini toparlamış olacaktır. Böylelikle bir sonraki antrenmana hazır durumda olmuş olacağız. Kaslarımız dinlenme zamanında gelişmektedirler. Yırtılan kaslar kendini tamir ederek daha da büyümektedirler. Yaptığımız programda, hareketlerde dinlenmeyi hiçbir zaman eksik etmemeli ve dikkatli davranmalıyız. Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler  Bu unsurları uygulayarak hem kendi hayatınızda hem de vücudunuzda gözle görülür bir değişikliğe yol açmış olacaksınız. Bu unsurları iyi uygulamalısınız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.