Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

20.09.2021
72
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?
oy

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir? Engelli annesi nasıl erken emekli olur, şartları nelerdir? Engelli annenin erken emekli olabilmesi ve annelere sunulan bu fırsattan yararlanabilmesi için bazı koşulları taşıması gerekmektedir.

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur?

Ağır engelli ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğu olan sigortalı annelerin kullandığı erken emeklilik koşulları, kanunla oluşturulan düzenlemelerle geliştirilmiştir. Yeni hesaplamalara göre engelli anne için erken emeklilik primi gün sayısı 4/1 oranında düşürülmüştür.

Engelli Annesi Emekli Şartları Nelerdir?

Devletimiz engellileri her alanda desteklerken, Engelli Destek Programı kapsamında 300 projenin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Engelli Çocuğu Olan Anneler İçin Erken Emeklilik Haberi

Çalışan anneler, engelli çocuklarına daha iyi bakmak ve onların yanında olmak için erken emekli olma fırsatına sahip olacaklar. Engelli annelerin çocuklarını bir başkasına emanet ederek çalışmaya devam etmesi zorluklar yaratmaktadır. Engelli çocuğuna daha yakın olmak ve ona bakmak her annenin dileği ve arzusudur.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak erken emeklilik, anneler için önemli bir fırsat ve iyi bir haberdir. 5510 sayılı Kanun ile sosyal güvenlik sisteminin yeni düzenlemeleri engelli annelere müjdeyi veriyor.

Sosyal güvenlik sisteminde yeni düzenlemeler;

Engelli çocuğu olan çalışan annelerin erken emekliliklerinin nasıl gerçekleşeceğini kapsar.

Çalışan annelerin erken emeklilik hakkına sahip olmaları için engelli çocukların sağlık kurulundan rapor almaları şartını kapsar.

Engelli Çocuğu Olan Anneler İçin Erken Emeklilik Koşulları

Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Gerekli koşulları sağlayan annelerin Sosyal Güvenlik Kurumlarından talep etmeleri gerekmektedir. Yeni düzenleme ile engelli çocuğu olan annelerin erken emekli olabilmeleri için aranan şartlar şunlardır;

Çocuğun başka birinin bakımına muhtaç olduğuna dair sağlık kurulundan rapor alınmalıdır.

Çocuğun başkasının bakım ihtiyacının başladığı tarihten sona erdiği tarihe kadar geçen süre prim ödeme gün sayısına eklenir ve emeklilik yaş haddinden mahsup edilir.

Engelli annenin erken emeklilik koşullarından yararlanma hakkı 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki dönemi kapsar. Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir? 1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalar herhangi bir fayda sağlamaz. Engelli çocuğu olan anneler, 2 Ekim 2008 tarihinden sonra yaptıkları çalışmalarla bu haktan yararlanabileceklerdir.