Bağ-Kur’luyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?

20.09.2021
79
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bağ-Kur’luyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?
oy

Bağ-Kur’luyum Sigortalı Çalışabilir Miyim? Bağ-Kurlu olan kişiler sigortalı olarak bir işte çalışma hakkına sahiptirler. 6111 sayılı kanun kapsamına göre Bağ-kur’u olan kişiler sigortalı çalışabilir.

Bağ-Kur’luyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?

Bağ-Kurluyu sigortalı çalışabilir miyim? sorusu oldukça merak ediliyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki Bağ-Kur’u olan kişiler sigortalı bir işte çalışabilir. 6111 sayılı kanun gereğince Bağ-Kurlu bir birey sigortalı çalışma hakkına sahiptir. Bağ-Kurlu olarak herhangi bir firmada çalışıyorsanız ve aynı anda sigortalı olarak başka bir işte çalışabilirsiniz. Ayrıca Bağ-Kur’dan gelen primler 4A kapsamına uygun bir şekilde değerlenmektedir.

4B Bağ-Kur Kapsamında Kimler Çalışabilir?

Bağ-Kur’lu çalışan kişiler 4B sigorta türüne tabi tutuluyor. Dolayısı ile bu kişiler;

  • Tarımsal faaliyet sürdüren kişiler Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak çalışabilir.
  • Komandite şirketlerin komandite ortakları, anonim şirketlerin yönetim kurulu olarak görev yapan ortakları Bağ-Kur’lu olarak prim ödemesi yapılmaktadır.
  • Serbest meslek kazançları veya ticari kazanç sebebi ile gerçek gelir vergisi mükellefi olan kişiler Bağ-Kur’lu olabilir.
  • Gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkâr sicili ile kayıtlı olan kişiler Bağ-Kur’lu olarak çalışabilir.

Yukarıda belirtilen iş kollarında hizmet veren kişiler Bağ-Kur’u olarak sigorta hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra SSK’lı çalışan kişiler isteğe bağlı bir şekilde Bağ-Kur hizmetini durdurabilir. Fakat geçmiş yıllarda olduğu gibi kendi iş yerinde sigortalı bir şekilde çalışamaz. Ancak bu kişiler farklı bir iş yerinde çalışır ise SSK’lı olarak prim ödemesi almaktadır.

Bağ-Kur ya da SSK’lı Olanlar Erken Emekli Olabilir Mi?

Öncelikle belirtmek isteriz ki Türkiye’de yaşa göre erken emeklilik sistemi bulunmaktadır. Bağ-Kur ve SSK’da yaşa göre erken emeklilik söz konusudur. Bu iki sigorta kolundan prim yatması durumunda yüksek maaş almanıza yol açsa da burada esas konu yaştır. Dolayısı ile 3600, 4500 ve 5400 prim günü ile yaştan emekli olma hakkına sahip kişiler erken emeklilikten faydalanabilir.

Şirket Sahipleri Diğer İş Yerinde Sigortalı Çalışabilir Mi?

Şirket sahipleri sigortalı olması için 2019 yılında ‘’Torba’’ yasası çıktı. Bağ-Kur’luyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?  Bu kanun kapsamında vergi kaydı veya şirket ortaklığı bulunan kişiler çalışmaya başladığı andan itibaren 4A SSK sigortalı olarak çalışma hakkına sahiptir.