Avokado Faydaları Nedir?

29.12.2021
57
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Avokado Faydaları Nedir?
oy

Avokado Nedir?

Avokado ülkemizde yetiştirilebilen tropikal bir meyvedir. Avokado Faydaları Nedir? En çok yetiştirildiği ve yüksek ticari değer elde edilen yer Meksika ülkesidir; ayrıca Guam ve Orta Amerika ülkelerinde de çok miktarda yetiştirilir. İçeriğindeki fitoteroller dolayısıyla yağlı bir içeriği vardır, fruktoz miktarı çok düşüktür, A, B6, C, E, K vitaminleri ve demir, potasyum, manganez, çinko, fosfor, bakır mineralleri bakımından da fazlasıyla zengindir. Diyet sırasında vücudun ihtiyacı olan lif miktarının yüzde 40 kadarını tek bir avokado karşılayabilir.

Avokadonun Faydaları Nedir?

  • Avokadonun içinde bulunan beta-sitosterol maddesi, HDL kolesterol düzeyinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak avokado tüketimi, damar sertliğinden korumaya ve kandaki trigliserit seviyesinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yüksek potasyum seviyesine sahip avokado, arterlerin sertleşmesini engeller, kan basıncını düzenler, felç olasılığını azaltır.
  • Avokado içeriğindeki çözünür ve çözünmeyen lifler barsaklardaki dışkıları toplar ve gıdaların kolay geçişini sağlar.
  • Mide rahatsızlığı ve hazımsızlık problemleri nefesin kötü kokmasına neden olmaktadır. Avokado içerindeki antibakteriyel ve antioksidan flavonoidler nefesin kötü kokusunu gidermektedir.
  • Avokado içeriğindeki karotenoidler, gözlerde biriken serbest radikallerin etkisini nötralize etmektedir.
  • Avokado K vitamini açısından zengin bir besindir. Avokado Faydaları Nedir? Yenidoğanlarda ekseriyetle görülen K vitamini eksikliğinin önüne geçmek için, gebe kadınların beslenme planına avokado eklenmelidir. Ayrıca avokado içeriğinde bulunan B6 vitamini, gebelerde olan sabah bulantı ve kusmalarını önler.
  • Avokado içeriğinde bulunan karotenoidler, UV’ye bağlı iltihaplanmayı azaltır, cildi güneş yanığı hasarına karşı korur.
  • Avokado içeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin bileşikleri, cildi radyasyon ve UV ışınlarından korumaktadır.
  • Hücre ve organlardaki sıvı dengesinin korunması için önemli olan potasyum avokado içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu sıvı dengesi sayesinde böbreğin işleyişi düzgün seyreder ve toksinler vücuttan kolayca bertaraf edilir.