SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi?

20.09.2021
343
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi?
oy

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi? SGK toplu ödemede primin tamamı ödenir mi? Emeklilik yaşına gelmesine rağmen primlerini tamamlayamayan ve primlerini tamamlama ihtimali olmayan sigortalılar, ödenen primleri toplu olarak SGK’dan geri alabilirler.

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi?

SGK toplu ödemelerinde primin tamamı ödeniyor mu? Bazı sigortalılar yeterli istihdam olanağı bulamadıkları için gerekli prim gününü dolduramamaktadır. Emeklilik hayalleri yıkılan vatandaşların ödediği primler boşa gitmiyor. Nasıl? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu primleri sigortalıya toplu olarak geri öder.

Çalışanların emekli olabilmeleri için belirli gün sayısı kadar prim ödemesi gerekmektedir. Ayrıca, yaş ve yıl şartını da karşılamaları gerekir. Bazı sigortalılar yeterli istihdam olanağı bulamadıkları için gerekli prim gününü dolduramamaktadır. Sistem aynı zamanda bu sigortalıların emekli olabilmeleri için askerlik ve doğum borcu gibi imkanlar da sunuyor.

SGK Toplu Ödeme

Buna rağmen hala şartları yerine getiremeyen milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşlar çalışma imkânı bulamazlarsa ödedikleri primler boşa gitmez. SGK bu primleri sigortalıya bir bütün olarak geri öder. Memurlarda bu, kesinti iadesi şeklindedir. Toplu ödeme almak için iki koşul gereklidir.

Tam Ödeme Almak İçin Şartlar Nelerdir?

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmamak veya kendi işini (Bağkur) yürütmemek.
  • Emeklilik için gerekli üç koşuldan, yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş olmak üzere ikisini tamamlamış olmak.

Bu şartları sağlayanlar, gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli olurlar. Ancak primleri eksikse ve bunları tamamlama imkanı yoksa paralarını geri alabilirler. Ölen sigortalının yasal mirasçıları da bunu yerine getirerek parayı alabilirler. Kanuni mirasçılara ölüm aylığı yani dul ve yetim aylığı bağlanmamış olması gerekir.

Ödemenin Tamamını Almak İçin Yapılması Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu prim ödemesi talep edecek olan vatandaşlarımızın bir dilekçe ile SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. SGK bunu tek başına yapmıyor. Bu nedenle dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşlar, o tarihe kadar ödemiş oldukları malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini geri alabilirler. SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi? Çalışan vefat etmiş ise yakınları SGK’ya başvurarak toplu ödeme talep edebilirler. Durumu inceleyip şartları sağladığınızda kurum iade yapar.