Dekorasyon Nedir?

25.10.2018
15
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dekorasyon Nedir?
oy

Dekorasyon Nedir? Geçmişten günümüze insanlar çalıştıkları vakit geçirdikleri uyudukları kısacası bulundukları ortamı beğenip beğenmeme durumuna göre ve daha rahat yaşanılabilir hale getirmek için çeşitli düzenlemeler yapmış ve süslemiştir.  Geçmişe bir kapı araladığımızda dünya üzerinde kendine özgü mimari tasarım ve dekorasyon açısından kendini kanıtlamış üç medeniyet vardır. İslam medeniyeti(Osmanlı Devleti ağırlıklı olarak),Roma medeniyeti ve Mısır medeniyetidir. Günümüzde diğer alanlarda olduğu gibi dekorasyon alanında da dönemsel olarak değişiklik gösteren takip edilmesi zor olan moda akımları vardır.

 Dekorasyon Nedir?

Dekorasyonun kelime anlamı dekor yapmak eylemi, bir yere süslemedir. Dekorasyon imkânlar dâhilinde sahip olunan zevklere göre çeşitli malzemeler kullanarak bulunulan bölgenin kültür düzeyi çerçevesinde zaman geçirilen mekânı benimsemek daha rahat bir yaşam için kullanılabilir hale getirmek, süslemek ve güzelleştirmek için yapılan tüm çalışmalara dekorasyon denir.

 Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon denildiği zaman akla hemen hareketli eşyalar gelmemeli. Odanın bir duvarını boyamak veya duvar kâğıdı ile kaplamak. Halıyı ya da perdeyi değiştirmek kişinin ilgi alanlarına göre küçük dekoratif eşyalarla da ambiyans değiştirmek mümkün. Kokulu ve renkli mumları da listenize eklemelisiniz.

 Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon Fikirleri

Ayrıca dekorasyon denilince sadece herhangi bir mağazadan alınan mobilya ya da aksesuarları düşünmek son derece yanlıştır. Dekorasyon sadece bununla sınırlı kalmaz dekorasyon kişiyi rahatlatan renklerin, kişinin zevkine uygun eşyaların ve ilgi alanlarına uygun aksesuarların bir arada buruşturularak kişiye uygun ve huzur veren bir mekân yaratılması demektir. Dolayısıyla dekorasyon kişiden kişiye göre değişir. Örneğin; Dekorasyon Nedir? eve yeni bir koltuk takımı alındığında bile aile bireylerinin her biri koltuk takımı için farklı yerleştirme şekilleri söyleyecektir. Bu da her kişinin duygu ve düşüncesinin farklı olmasının bir sonucudur. Buradan da anlaşılacağı üzere mekânda yapılmış bir tasarım size dekorasyonu yapan kişi hakkında fikir verecektir. Tasarımsa: Bir şeyin biçimini kafada oluşturma işi ve bu yolu düşünülmüş biçimdir.

Dekorasyon

Çiçek bakımını sevenler için çiçekler ve saksılar, sıcak bir ortam oluşturmak isteyenler için örtüler, şallar şamdanlar ya da anılarınızı daimi olarak gözünüzün önünde isterseniz çeşitli çerçeveler yardımcı olacaktır. Abajurlar ile de ölü duvar köşelerini değerlendirme fırsatını kaçırmamalısınız. Etnik desen hayranıysanız vazoları da listeye eklemek sizi memnun edecektir.

 Dekorasyon Stilleri

Eski zamanlarda insanlar dekorasyon stillerinden habersizdi fakat gelişen teknolojiyle artık istenildiği takdirde tüm dekorasyon stillerinden haberdar olunabilir. Dekorasyon Nedir? Bazı dekorasyon stilleri şunlardır: Çağdaş dekorasyon, modern dekorasyon, seçmeci stil (eclectic), deniz evi (beach style), geleneksel stil, asya dekorasyon bunlardan bazılarıdır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.