Sektörel Bazlı Risk Analizi Nasıl Yapılır

27.03.2018
31
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Bazlı Risk Analizi Nasıl Yapılır
oy

Sektörel anlamda yapılan her çalışmanın amacı başarılı olmaktır. Ancak bir ihtimal de olsa kaybetme durumu her sektör de mevcuttur ve bu kayıplara neden olan tüm etkenler de risk olarak geçmektedir. Sektörel Bazlı Risk Analizi Nasıl Yapılır Sonu bilinmeyen her işte, hayatımızın her alanında bir takım riskler bulunmaktadır.

Risk ve Risk Değerlendirmesi Nedir?

Risk, istenmeyen bir olayın ortaya çıkması sonucu zarar görme veya zarara uğrama olasılığı olarak tanımlanabilir. Bazı riskler bizden kaynaklı veya bizden bağımsız olarak gerçekleşebilmektedir. Bu riskler, uzman kişilerin incelemesi sonucu, minimum seviyelere indirilebilmektedir.

Risk analizi, işyerinde meydana gelebilecek tehlikelerin ve bunlara karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesini kapsayan bir çalışma türüdür. Risk analizi , insanları kısıtlayan bir kavramdan ziyade Ülke adına yapılan faaliyetlerin daha faydalı hale getirilmesi için yapılan çalışmalardır.

 Sektörel Bazlı Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Her sektörün kendine göre bir takım riskleri mevcuttur ve her sektör uzman kişilerce kendine en uygun olan yöntem ile yapılan çalışmalardan, bulunulan ortamdan kaynaklı meydana gelebilecek riskleri belirlemek ve sonuçlarını değerlendirerek en aza indirmek üzere çalışmalar yürütmelidir. Önemli olan yalnızca yapılan değerlendirmeler sonucu meydana gelebilecek riskleri tespit etmek değil bu risklerden kaynaklanabilecek zararı en aza indirmektir.

  1. Kalitatif Yöntemler: Kalitatif araştırma tekniği, söz konusu olan sektör, kavram, ürün veya hizmetler hakkında hedef kitleyi tanımaya, anlamaya ve anlatmaya yönelik araştırmalardır. Araştırma sonuçları sayısal bir değer taşımaz. Amaç, sayısal sonuçlar elde etmek değil, konuyu daha derinden anlamak ve hedef kitleye ulaşmaktır.
  2. Kantitatif Yöntemler: Kantitatif araştırma tekniği, tehlikeli bir durumun meydana gelme ihtimali ve bunun etkisi gibi sözel verilerin sayısal verilere dönüştürülmesi ile meydana gelen bir yöntem şeklidir. Olgu ve olaylar sayısal olarak ifade edilir.

Fakat bazı durumlarda risk analizinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için her iki tekniğinde kullanılması gerekebilir. Sektörel Bazlı Risk Analizi Nasıl Yapılır Bu iki tekniğin birleşimi ile karma metotlar ortaya çıkmaktadır. Risk analizi doğru yapıldığı takdirde çalışma koşullarında iyileşme risklerin olma ihtimallerinde azalma meydana gelecektir.

Maliye Bakanı Ağbal, bu alanda çalışmalar yürüttüklerini ve sektörel bazlı risk analizi birimlerinin kurulacağı yönünde bilgi vermiş ve her sektörün kendi risk masası olacağını belirtmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.