Yeni Evli Annelerin Çocuklarla İlgilenmesi

21.05.2019
12
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yeni Evli Annelerin Çocuklarla İlgilenmesi
oy

Yeni Evli Annelerin Çocuklarla İlgilenmesi Evlatlar en çok ebeveynlerin eseridir. Peki, ilerleyen teknoloji ile ebeveynler evlatlarına ne kadar doğru vakit ayırabiliyor? Yeni nesil veyahut eski nesil olup yeni jenerasyona hızla ayak uyduran anne ve evlatlarını büyütürken yaptığı hatalar.

Yeni Evli Annelerin Çocuklarla İlgilenmesi

1-Sosyal Medya

Dünya’da her 5 kişiden 2’si internet kullanırken ülkemiz coğrafyasında her 2 kişiden 1’i kullanmaktadır. Ülkemizde her 5 kişiden 4’ü sosyal medya kullanabilmek için internet kullanmaktadır. 2006 yılından itibaren (Facebook’un kurulduğu tarih) sosyal medya hayatımıza girmiş ve günümüz ebeveynini dahil olmak üzere her genci hatta yaşlıyı etkilemiştir. Ebeveynleri etkileyen faktör elbette evlatları da etkiliyor.

2-Aşırı Yükleme

Mükemmeliyetçi ebeveyn git gide artmaktadır. Bu özellik de tahmin edileceği gibi gelişen sosyal medya tuzağı ile oluşan yarıştan kaynaklanıyor. Öz güveni yüksek çocuk yetiştirmeye çalışırken hata yapan ebeveynler… Bir bardağı hortumla doldurmaya çalışırsanız o bardak taşar fakat dolmaz. Gelecek nesil ebeveynler de eminim ki bu hortumu çok kullanıyorlar.

3-Bağımlılık

Bağlılık ile bağımlılık arasında ince bir çizgi var. Araştırmalar sonucunda her 100 ebeveynden 10’unda evlada bağlılık değil bağımlılık geliştiğini gösteriyor. Bu bireyler de gelecek yıllarda karşı cinsle iletişim kuramamak, iş hayatında sorumluluk almakta güçlük çekmek, stres ve hatta depresyonla başa çıkamamak gibi sorunlar görülüyor. İlgi çokluğu olan küçük birey kendine güvenini yitirir. Aşırı korumacı olan ebeveynler bu konuya özen göstermeli.

4-Tutarsızlık

Evli bireyler evlatlar adına kavgadan kaçınmalı. Ebeveynler hem kendi içerisinde hem de küçük bireye karşı aynı dili konuşmalılar. Unutulmamalı ki küçük bireyler her daim ebeveynlerinin sınırlarını test ederler. Ebeveynler anlık bir kararla yeni kurallar koymamalı, sabırlı davranmalılar. Küçük bireye karşı ”Dediğimi yap, yaptığımı yapma.” gibi cümleler kurmak %90 oranında bir işe yaramaz. Küçük bireyler ebeveynlerin aynasıdır, yaptığınızı yapacaktır.

5-Kıyaslama

Yardımcı Doçent Doktor Nükhet İşiten, her bireyin yetenekleri ve kişisel özellikleri ile özel olduğunu belirterek ebeveynlere evlatlarını olduğu gibi kabul etmelerini, evlatlarında ki farklı yeteneklerin ortaya çıkması için fırsat tanımaları gerektiği önerisinde bulundu. Yeni Evli Annelerin Çocuklarla İlgilenmesi Her küçük birey özeldir ve onun yeteneğini çıkarmak toplumun en küçük birimi olan aileden geçiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.