Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur?

24.04.2018
136
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur?
oy

Çoğu zaman öğrenciler ders çalışmaları gerektiğinin farkında olsalar da içlerinde istek hissedemezler. Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur Ders çalışmak yerine o anda yapılabilecek diğer aktiviteler daha cazip görünebilir. Diğer aktiviteler tercih edildiğindeyse suçluluk duygusu kaçınılmaz olur.

 Peki, Ama Nerden Başlamak Lazım?

Öncelikle bir öz değerlendirme yaparak işe başlamakta fayda var. “Neden ders çalışmalı?” sorusunun bulunabilen tüm cevaplarını ve “ders çalışıp başarıya ulaştıktan sonra elde edilecekler” bir kağıda madde madde yazılmalı. Ders çalışmaya mutlaka kişi kendisi istediği için başlamalı. Aksi halde, başkaları istediği için ders çalışmaya başlanırsa ne yazık ki bu, kısa soluklu bir serüven olacaktır. Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur İşte bu sebeple, ders çalışma gerekçeleri ve elde edilecekler listesini, çalışma masasında göz hizasına denk gelecek seviyeye asmak sürekli motive olmaya yardımcı olacaktır.

 

 Kesinlikle Uygulanabilir Bir Plan Yapmak Şart!

Ders çalışmaya bir plan ile başlamak, yapılanları-yapılacakları görmek, eksikleri gidermek adına oldukça önemlidir. Fakat yapılan planın aşırı yoğun olması, diğer bir deyişle ütopik, uygulanabilirliği olmayan bir plan yapmak ders çalışma isteğini kısa sürede kaybetmek demek. Bu yüzden, kişinin kendisini iyi değerlendirip, gerekirse günde yarım saatlik sürelerle başlayarak planı oluşturması önemli. Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur? Önemli olanın, bir yerden başlamak olduğu unutulmaması gerek.

Ders Çalışma İsteği Nasıl Oluşur?

Ortamın Etkisi İnkar Edilemez Ders çalışılacak ortam motive edici olmalı. Aksi halde çalışmak için istek gelmez ve başka aktiviteler daha cazip görünebilir. Bu yüzden, öncelikle çalışılacak odanın düzenli ve ışık alması oldukça önemli. Çalışmaya başlamadan önce oda güzelce havalandırılmalı. Uzun süre boyunca çalışma yapılacaksa ara ara havalandırılması dinç kalmak açısından önemli. Ortamdaki karbondioksit miktarı arttıkça yorgunluğun daha fazla hissedildiği unutulmamalı. Ekstra olarak, masadaki bir büyük bardak su günlük su tüketimine katkı sağlarken diğer yandan da ortama pozitif enerji verecektir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.