Sanayide Kullanılan Tarımsal Ürünler

15.10.2019
42
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sanayide Kullanılan Tarımsal Ürünler
oy

Sanayide Kullanılan Tarımsal Ürünler Sanayiyi kısaca ham maddeyi işleyerek ürün elde etmek olarak tanımlayabiliriz. Sanayide kullanım alanına göre birçok tarımsal ürün işlenerek mamule dönüşür. Sanayide en çok kullanılan tarım ürünlerini sırasıyla ele alacağımız bu yazıda öncelikle pamukla başlayalım. Pamuk tekstil sektörünün en öneli ham maddesidir.

Sanayide Kullanılan Tarımsal Ürünler

Tekstilin yanı sıra yağ ve yem üreticiliğinde de önemli sırada boy gösterir. Sıcak iklimleri seven pamuk ülkemizde sırasıyla ege, Akdeniz ve Çukurova bölgesinde yetişmektedir. Sıradaki ürün olan şeker pancarı ise yetiştirme alanı geniş olan tarımsal üründür suyundan elde edilen şeker ve küspesinden elde edilen yem ile sanayideki önemini korumaktadır. Bir sonraki ürün ise 1800’lü yıllardan beni ülkemizde üretimi yapılan tütündür. Tütün sağlığa zararlı sigara vb. tütün içeren mamullerin ham maddesidir. Tüm bölgelerde yetiştirilebilmesinin yanı sıra sağlığa zararlı olduğu için yetiştiriciliği tekel kontrolü altındadır

Ayçiçeği ve Haşhaş

Tarım ürünlerinden bir diğeri ise ülkemiz ihtiyacının ¾ ‘ünü karşılayan Marmara bölgesinde yetişen ayçiçeğidir. Ayçiçeğinin meyvesi diyebileceğimiz çekirdekleri de gıda sanayinin bir diğer kolunda önem arz eder. Hasadından sonra kalanların gübre ve hayvan yemi olarak değerlendirilebilmesi de göz önüne alındığında ayçiçeği sanayi için önemli bir bitkidir. Tıpta yoğun olarak kullanılan bir diğer sanayi bitkisi ise haşhaştır. Sıcak iklimleri seven haşhaşın yasa dışı kullanımını engellemek için Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından takibi yapılır. Ülkemizin üretimde ikinci sırada yer aldığı haşhaş unlu mamul üretiminde de kullanılmaktadır.

Zeytin, Çay, Keten-Kenevir

Zeytin ise soğuk sevmeyen Akdeniz kökenli bir bitkidir sofralık zeytin, zeytinyağı, sabun ve hayvan yemi üretiminde kullanılır. Dünyada zeytin üreticiliği bakımından ülkemiz üçüncü sırada yer alır. Başka bir ürün ise ülkemizin üretiminde dünya sıralamasında beşinci sıraya yerleştiği çaydır. Fazla yapışı seven çay yeşil yaprakları için üretilir ve işlenmesi için fabrikalara gönderilir. Ülkemizde Rize çay üretiminde %60’lık payı üstlenir. Lifleri için üretilen ve tekstil üretiminde kullanılan keten-kenevir ise ülkemizde Batı Karadeniz’de üretilmektedir ketenin tohumundan da yağ elde edilmektedir. Kağıt sanayinde de kenevir önemli bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.