TÜRCERT TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş.

07.12.2018
3
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
TÜRCERT TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş.

Kuruluşumuz, TÜRCERT TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş. TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., belgelendirme hizmetleri ve test hizmetleri vermek için sizlere senelerdir başarı ile özel ve resmi kuruluşlara ,tercih edenlere  hızlı, kesin, kaliteli ve güvenilir hizmetler sunmaktadır, Kurumsal şirketimiz sizler için kendini geliştirmekte ve değerli hizmetleri sizlere aktarmaktadır. https://www.belgelendirme.com/ WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Türcent Firmamız tarafından sunulan belgelendirme hizmetleri genel olarak şu başlıklar altında sizlere veriliyor.

  • Sistem belgelendirme Hizmetleri
  • Standart belgelendirme Hizmetleri
  • Uygunluk belgelendirme  Hizmetleri
  • Ürün belgelendirme  Hizmetleri
  • Gıda belgelendirme  Hizmetleri

TÜRCERT TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş.

 

ISO 14001

Bir kurumun faaliyetlerini içinde yürüttüğü; hava, su, toprak, doğal kaynaklar, ISO 14001 bitki topluluğu (flora), hayvan topluluğu (fauna) ile insanoğluı da ihtiva eden ortam ve bunun arasındaki ilişkiye “çevre” denilmektedir. İnsanın içinde bulunduğu ve beraber yaşadığı bu çevrenin, gelişen teknoloji ve endüstri sonucunda giderek. Yok olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Artan dünya nüfusu, değişen teknolojinin baş döndürücü gelişim ve ilerleme hızı, yaşam alanlarındaki daralma, organik çevrenin tahribatı, gürültü, hatalı uygulamalar, informasyon eksikliği ve eklenebilecek birçok nedenle çaşama kirliliği, son yıllarda insan yaşamını ve yaşam kalitesini tehdit eden en önemli sorunlardan birisidir.

20. yüzyılın ikinci yarısından bu yana, insanlığı tehdit eden sorunlardan biri haline gelen çevre sorunları ve kirlilik, sanayileşmenin bir sonucu olarak hissedilmiştir. Daha önce yalnız bir kirlilik olarak gerçekleşen ve uluslararası boyut kazanmadan yerel özelliklere sahip olan çevre sorunları hızla büyüdü ve yeryüzünden kurtularak dünya sorunu haline geldi.

Bu noktada, insanlığın çevresel etkilerini azaltmak için çevre standartları ve çevre için ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda, çevrenin korunması için Uluslararası Standartlar. Kuruluş tarafından (ISO) tanıtılan standart diziye ISO 14000 serisi denir.

ISO 14000 serisi standartlar, özünde doğal kaynak kullanımını azaltmaktadır. Toprak, su ve havaya verilen zararları en aza indirmeyi hedefleyen bir standarttır. Bunu, çevresel performansın izlenmesi ve sürekli iyileştirilmesi esasına dayandırır ve ilgili mevzuat ve yasaların uzatma faktörlerine ilişkin olarak tanımladığı şartlara uygunluğu şart koşar.

ISO 22000

Sağlıklı ve güvenli gıdaların üretimi ve temini, sağlıklı beslenmenin en temel ve olmazsa olmaz unsurudur. Bu ISO 22000  günümüzde üreticiler, işleyiciler, taşıyıcılar. Toptan ve perakende satış kurumlarının dahil olduğu çeşitli gruplar, akademisyenler ve resmi makamlar tarafından çeşitli kontrol şekilleri ve yaklaşımları geliştirilmiştir. Eski yaklaşımlarda güvenli gıda üretiminin gerçekleştirilmesi için alınan önlemlerin çoğu zaman son üründeki kontroller temelinde değerlendirildiği görülmektedir. Son ürünlerde meydana getirilen kontrol uygulamaları, ürünün son halinde mevcut hataları ve tehlikeleri göstermektedir.

Günümüzde, güvenli gıda üretimi için hammadde, katkı maddesi, yardımcı madde ve ambalaj malzemelerinin üretiminden başlayarak tedarikçilerin seçimi ve değerlendirilmesi. Üretim aşamaları, son muhafaza ve sevkiyat dahil olmak üzere işletmenin kabulünü kontrol eden bir yaklaşımın gerekliliği ortaya çıkmıştır. HACCP (Kontrol ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemi bu yaklaşımlardan biridir. İlgili resmi kurumlar ve çeşitli ülkelerin ulusal standart kuruluşları, HACCP Sistemi için önemli düzenlemeler ve yayınlanmış standartlar oluşturmuştur. HACCP kavramının ortaya çıkışı 30 yıldan fazla tarihe sahip olmasına rağmen, terimin uluslararası geçerliliği vardır. Bu süre zarfında HACCP Sistemi için ortak ve kapsamlı bir standart oluşturulmamıştır.

ISO 14001

Bir müesseseun faaliyetlerini içinde yürüttüğü; hava, su, toprak, doğal kaynaklar, bitki topluluğu (flora), hayvan topluluğu (fauna) ile insanları da ihtiva eden ortam ve bunun arasındaki ilişkiye “çevre” denilmektedir. İnsanın içinde bulunduğu ve beraber yaşadığı bu çevrenin, gelişen teknoloji ve endüstri sonucunda giderek yok olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Artan dünya nüfusu, ISO 14001 hızla gelişen teknolojinin baş döndürücü gelişim ve ilerleme hızı, yaşam alanlarındaki daralma, doğal çevrenin tahribatı, gürültü, hatalı uygulamalar, data eksikliği ve eklenebilecek birçok nedenle çevre kirliliği, son yıllarda insan yaşamını ve yaşam kalitesini tehdit eden en önemli sorunlardan birisidir.

20 inci yüzyılın ikinci yarısından itibaren insanlığı tehdit eden problemlerden birisi haline gelen çevre sorunları ve kirliliği, sanayileşmenin sonucunda iyice hissedilir hale gelmiştir. Önceleri sadece kirlenme olarak yapraklanan ve uluslararası boyut kazanmadan yerel özellik taşıyan  problemlerı, gün geçtikçe hızla çoğalmış, yerellikten kurtulup tüm dünyanın sorunu olmuştur. İşte bu noktada insanlığın çevreye verdiği zararı azaltmak için ISO 14001 standartları, çevreye yönelik ulusal ve uluslararası yasal mevzuatlar uygulamaya alınmıştır. Bu kapsamda çevrenin korunmasına yönelik olarak Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafınca piyasaya çıkan standart serisine ISO 14000 serisi denilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.