Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur?

24.04.2018
20
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur?
oy

HAMİLEYKEN EVCİL HAYVAN BESLEMEK

Birçok insan tarafından aslında hamile kadınların evcil hayvan beslemesi uygun değildir diye bilinir. Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur? Ancak tedbir alındığı halde bazı evcil hayvanların beslenmesinin fazla bir sakıncası yoktur.

 Kedi Besleyenlerin Alması Gereken Önlemler

Parazit aşılarına dikkat edilmelidir. Çünkü kedilerden insanlara geçen en büyük hastalık ”toxoplasma enfeksiyonu”dur. Toksoplasma enfeksiyonundaki baş etken ”toksoplasmosis gondi” adında ki parazittir. Bu gibi sorunlara uğramamak için kedinizin kumunu sık sık değişmek, çiğ et yedirmemek, aşılarını düzenli yaptırmak yeterli olacaktır.

Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur?

Köpek Besleyenlerin Alması Gereken Önlemler

Köpek besleme de yine aşılarına dikkat edip, kist ilaçlarını ihmal etmedikten sonra sakıncası olmaz. Köpeğinizi başıboş bırakmamanız ve çiğ et yedirmemeniz gerekli. Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur? Bunlar dışında size bir risk oluşturmaz.

 Hamilelikte Kuş Beslemek

Kuşlardan insanlara geçen en sık hastalık ”psittakozis” hastalığıdır. Bu hastalık en sık papağanlardan bulaşır. Önlem için kafesi temizlerken eldiven kullanılmalıdır mümkün olduğunca da hamile olan kişi temizlememelidir. Kuş ile fazla yakı temasa geçilmemelidir.

 Hamilelikte Kemirgen Beslemek

Hamileyken hamster türü kemirgenlerin beslenmesi önerilmez. Risk ajanın adı ”lenfositik koriyomenenjit virüsü (LCWM)”dür. Yetişkin insanlar bu virüsle karşılaştığında ya hiçbir belirti görülmez ya da grip gibi belirtiler olur. Tehlike aslında bebek içindir. Bu hastalık en çok görülen burgu görme bozukluğudur.

 Hamilelikte Sürüngen Beslemek

İguana gibi sürüngenleri beslemek son zamanlarda oldukça popülariteye sahiptir. Sürüngenlerin bağırsaklarında ”salmonella” adı verilen bakteri bulunur. Bu bakteri genellikle ishal, kusma, halsizlik gibi belirtiler gösterir ve basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Yani ”besin zehirlemeleri”ne neden olabilir. Yaşlılar, bağışıklık sistemi sorunu olanlar, küçük çocuklar ve hamile kadınlar bu enfeksiyonda yüksek risk grubu oluştururlar. Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Uygun Mudur? Hamile kadınlarda büyük enfeksiyonlara ve düşüklere sebep olabilir. Hamile kadınların sürüngenlerle temas etmemesi daha uygundur.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.