Yapı Marketlerde Neler Satılır ?

30.04.2018
974
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yapı Marketlerde Neler Satılır ?
oy

En kısa tanımı ile büyük ölçekli hırdavatçılara yapı marketleri denir. Son dönemlerde oldukça büyüyen ve popüler hale gelen bu marketler hemen hemen her ihtiyaca karşılık vermektedirler. Yapı Marketlerde Neler Satılır ? Öyle ki, yapı adına ne aranılıyorsa hemen hepsi bulunabilmektedir. Bunlar ev eşyaları, banyo araçları, tesisat eşyaları, boya, araç aksesuarları, aydınlatma ürünleri, el aletleri, mobilya, vb. gibi ürünlerdir.

Markalar içinde aracı görevi gören yapı marketlerde birden fazla markaya ulaşabilmekte mümkündür. Belirli zamanlarda uyguladıkları indirimler ile bütçelere de hitap etmektedir. Genellikle uygun fiyatları olan yapı marketler, küçük parçaları birleştirerek kendi dekorasyon ürünlerini oluşturan kişiler içinde güzel alternatifler dendir.

Yapı Marketlerde Neler Satılır ?

Yapı Marketlerde Neler Satılır ?

Yapı Marketlerde Neler Satılır ?

Yapı Marketlerin Tarihsel Süreci  80’li yıllarda gündeme gelmeye başlayan yapı marketleri hızla gelişim göstererek yapı sektöründe önemli bir yere ulaşmıştır. Yapı Marketlerde Neler Satılır ? Ülkemizde açılan marketlerin birçoğu yabancı kökenlidir. Türkiye’ de hızla gelişen yapı market sektöründe yine 1994 yılında Tekzen, İstanbul’ da ilk marketini açtı. 1996 yılında ise Koçtaş bu sektörde faaliyet göstermeye başladı. 8 mağaza ile 1998 yılında Türkiye’ ye yatırım amaçlı açılan bir diğer yapı market is Praktiker oldu.( 2013 yılında Türkiye’den çekilmiştir.) Dünya’ da ki en büyük yapı market olarak dikkat çeken firma ise ABD’li Homedepot olmuştur.

 Türkiye’de Yer Alan Yapı Marketler

-Tekzen: 1995 yılında İstanbul’ da ki ilk mağazası ile Türkiye pazarına giriş yapmıştır.

Koçtaş: İlk mağazasını 1996 yılında İzmir’ de açmıştır.

İkea: Maya holding ile iş ortaklığına girerek 2005 yılında Türkiye’de ki müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır.

Bauhaus: 13 ülkede hizmet veren Bauhaus 1996 yılında Türkiye’de ilk mağazasını açmıştır.

            Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapı marketlere online olarak ulaşabilmekte mümkün kılınmıştır. Online olarak alışveriş yapılabilecek birçok mağaza da internet ortamında bulunmaktadır.