Bebeklere Nasıl Pirinç Unu Verilir 

17.08.2019
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bebeklere Nasıl Pirinç Unu Verilir 

Bebeklere Nasıl Pirinç Unu Verilir Bebeklere ilk altı ay anne sütü dışında hiçbir ek gıda verilmemelidir. Sağlık ocaklarında verilmesi istenilen D vitamini ise anne ve bebek için çok önemlidir.

Bebeklere Nasıl Pirinç Unu Verilir 

Ek gıdaya başlamak dediğimiz şey, sütün yanı sıra bebeği sebzelerle, meyvelerle ve bilimum yiyeceklerle beslemeye geçiştir. Ek gıdaya geçiş aşama aşama olmalıdır. Bir anda üç öğün katı gıda takviyesi yapmanız bebekleriniz için uygun değildir. Altıncı aydan sonra günde bir öğün, sekizinci aydan sonra günde iki öğün, dokuzuncu aydan itibaren günde üç öğün katı gıda yiyebilirler.

 Bebeklere Pirinç Unu Nasıl Verilir?

İki tatlı kaşığı pirinç unu ve iki tatlı kaşığı buğday nişastasını bir tencereye alınız. Bir su bardağı su ilave ediniz. Muhallebi kıvamında kaynayana kadar ocakta pişiriniz. Esmer pirinç unundan da yapabilirsiniz. Bebeklerinize bu ek gıdayı sekiz aylık olduktan sonra vermenizi tavsiye ederiz. Bu ek gıda bebeklerin en çok sevdiği katı gıdadır.

Öğünler ilave tuz ve şeker eklemeden, saf halleriyle verilmelidir. Bebeklerinizin karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için bu muhallebi vazgeçilmezdir.

 Pirinç Ununun Daha Lezzetli Olması İçin Yapabilecekleriniz?

Bebeğinize muhallebiyi sade halinde sevdirdikten sonra muzlu başta olmak üzere mevsim meyveleriyle birlikte sunmanız hem bebeğinizin farklı besinlere karşı olumlu tutum geliştirmesini sağlar hem de yediği besinlerin besleyiciliği artar.

Pirinç unu maması kaynadıktan sonra armut rendeleyerek içerisine ekleyebilirsiniz. C vitamini ve lif açısından çok faydalı olan armutu, bebekleriniz çok sevecektir.

Eğer bebeğiniz on iki ayı geçti ise pirinç unu mamasının içerisine bal ilave edebilirsiniz.

 

Pirin unu mamasının içerisine ek olarak kabak, muz, havuç gibi bünyesinde bol demir bulunduran meyvelerden de ilave edebilirsiniz. Püre haline getirerek mamanın içerisine koyduğunuz zaman bebekleriniz yemekte zorlanmayacaktır. Püre hazırlarken rende veya mutfak robotu kullanabilirsiniz.

  Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

 

Bebeklere ek gıda vermeden önce besin alerjisi riski; yani bazı yiyeceklere karşı aşırı duyarlılık, hassasiyet reaksiyonları gösterebilme olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bebeğinizin herhangi bir besine alerjisi olup olmadığını anlayabilmek için, bebeğinize vermek istediğiniz besini önce az miktarda verip 72 saat beklenmelidir. Bu süreçte bebeğinizde kaşıntı, kusma, vücudunda kabartı, ishal gibi belirtiler görünmüyorsa bebeğinize gönül rahatlığıyla istediğiniz besini verebilirsiniz. Eğer alerji belirtilerinden bir veya bir kaçı görülüyorsa; bebeğinizi hemen doktora götürmelisiniz.

 

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de verilen besinlerin güzel bir şekilde yıkanmış ve temizlenmiş olmasıdır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.