Kemal Paşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

19.04.2018
208
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kemal Paşa Tatlısı Nasıl Yapılır?
oy

Kemal Paşa Tatlısı Hazırlanışı Kemal paşa tatlısı için öncelikle şerbetin hazırlanması ve soğutulması gerekmektedir. Kemal Paşa Tatlısı Nasıl Yapılır?.  4 su bardağı suyun içine 3 su bardağı şeker ilave edilip karıştırılır ve 20-25 dakika boyunca kaynatılır. Bu süre sonunda şerbet bir kıvam almaya başlayacaktır. Kıvam almaya başladığında üzerine limon suyu sıkılır ve 2 dakika sonra şerbet ocaktan alınır. Sıcak olan şerbet soğumaya bırakılır. Kemal Paşa Tatlısı Hazırlanışı  Şerbet soğurken kemal paşa tatlısının hamuru hazırlanmaya başlanır. Hamur için 1 çay bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 adet yumurta, vanilya, kabartma tozu, 1,5 su bardağı un ve 1,5 su bardağı irmik bir kaba koyularak yoğurulur. Kemal paşa tatlısı hamuru hazır olduğunda istenilen boyutta parçalar kopartılır (önerilen ceviz büyüklüğündeki parçalar) ve yuvarlanarak tepsiye dizilir. Kemal paşaların dizileceği tepsinin önceden yağlanması gerekmektedir.

Kemal Paşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tüm hamur bitinceye kadar dizim gerçekleştirilir ve önceden ısıtılmış 180-200 derecelik fırında iyice kızarana kadar pişirilir. İlk sıcaklık gidene kadar beklenir ve önceden hazırlanarak soğumaya bırakılan şerbet üzerine dökülür. Şerbeti iyice çekene kadar üzeri kapatılır ve beklenir. Üzeri hindistan cevizi, kaymak, dondurma, fındık, fıstık, tahin gibi farklı tatlarla süslenip servis edilebilir.

Eğer marketten alınan hazır kemal paşa tatlısı yapılacak olursa. Yukarıda bahsettiğimiz şerbet malzemeleri kullanılarak Kemal Paşa Tatlısı Nasıl Yapılır? şerbet hazırlanır ve hazır kemal paşa tatlıları tencerenin içine atılır. 15-20 dakika boyunca şerbetle birlikte tatlılar kaynatılır. Tatlıların şerbet içerinde kaynadığı süre boyunca kapağın açılmaması gereklidir. Kaynatma işlemi bittiğinde tencere ocaktan alınır ve 20 dakika boyunca soğutulur. Daha sonra tatlılar tencereden alınarak bir tepsiye veya borcama dizilerek dolaba koyulur. Dolapta iyice soğuduktan sonra dilediğiniz şekilde süsleyerek servis yapabilirsiniz.

 

MALZEMELER

Hamuru için

1 çay bardağı yoğurt

1 çay bardağı sıvı yağ

1 adet yumurta

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 buçuk su bardağı un

1 buçuk su bardağı irmik

Şerbet için

4 su bardağı su

3 su bardağı şeker

Limon suyu (çeyrek limonun suyu yeterlidir.)

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.