İlgi Hastalığı Nedir?

03.05.2018
39
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İlgi Hastalığı Nedir?
oy

Uzun dönemli kişisel bozukluğa halk arasında ilgi hastalığı (histrionik kişilik bozukluğu ) denilmektedir. İlgi Hastalığı Nedir? Sosyal yaşantıda kısıtlayıcı bir davranış bozuklu karakterize olmuş ise zihinsel bozukluklar olarak sınıflandırılabilir.

 İlgi Hastalığının Belirtileri

– Normal yaşantıda her zaman kendini acındırma yöntemi ile tüm dikkatleri üzerine çekme çabası içinde olunması.

– Aşırı duygusallık ile ilgi odağı olma çabası,

– İlgiyi üzerine çekemediği durumlarda bu durumdan fazlasıyla rahatsız olunması,

– İlgi çekebilmek adına fiziksel görünüm ve fiziksel özellikleri ile dikkat çekme çabası,

– Sırf ilgi çekebilmek adına gereksiz ve anlamsız konuşulması,

– İkili iletişimde genellikle ilgi görebilmek adına cinsellik içeren konuşmalar ve davranışlar sergilenmesi,

– Gösteriş için olduğundan farklı davranılması ve konuşulması,

– İkili ilişkilerde her zaman daha yakın olunması gerektiğinin savunulması,

– Kolay etkilenebilinmesi.

İlgi Hastalığı Nedir?

Histrionik Kişilik Bozukluğu (İlgi Hastalığı ) tanısı koyulabilmesi için yukarıdaki belirtilerden 5 tanesi görülmelidir. İlgi Hastalığı Nedir? Başkalarını etkileyerek övgü almayı sağlamak hastalığın en belirgin ve temel göstergesidir.

 

 İlgi Hastalığının Tedavisi

Hastanın tedaviyi kabul etmesi ile süreç başlayacaktır. Gerçek duygularının farkına varması terapist tarafından sağlanacaktır. Terapist tarafından hastanın bastırılmış olan tüm duygularını doğru şekilde anlayabilmesi ve bunu hastaya en doğru şekilde ifade edilmesi ile bu konular üzerinde derinlemesine terapi uygulanmalıdır.  İlgi Hastalığı Nedir? Derinlemesine yapılması gereken terapide hastanın iç dünyasındaki sevgi boşluğundan, duygusal çöküntü sonrasında depresyon hali ile birlikte ilgi hastalığına dönüşmesi incelenecektir. Bu aşamada hastanın olması istediği gibi doğru olmayan duyguları savunması yalan söylenmesi muhtemeldir. Öncelikle hastanın sevgi ve ilgi kavramlarını ayırt etmesi sağlanmalıdır. Bu süreç uzun sürecektir. Çünkü hastanın içinde inandığı doğrularının yanlış olduğunu anlaması uzun zaman alacaktır.

Yapılacak olan birebir ve grup terapileri ilgisizlik karşısında sergilemeleri gereken tutum ile ilgili gerekli destek ve yönlendirmeyi terapistlerden alınacaktır.

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.