Zencefil Çayı Nedir?

01.07.2021
37
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Zencefil Çayı Nedir?
oy

Zencefil çayı, faydalarını sayarak bitiremediğimiz, özellikle kış aylarında tüketilen bir bitki çayıdır. Kalp hastalıklarına karşı korur, ağrıyı hafifletir, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kilo vermemizi sağlar. Peki zencefil çayı nasıl yapılır? İşte ayrıntılar…

ZENCEFİL ÇAYI NASIL YAPILIR?

Zencefil çayını yapmak için kullanacağımız malzemeler;

  • 2 Parça zencefil.
  • 2 Bardak su
  • Bal veya limon (isteğe bağlı olarak değişir)
  • Bardak suyu bir kaba veya kettla döküp kaynatın. Zencefil Çayı Nedir? Zencefilleri bir bardağa koyun ve kaynayan suyu üzerine dökün. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve isteğe bağlı olarak içine bal veya limon sıkabilirsiniz.

ZENCEFİL ÇAYNIN FAYDALARI

Zencefil çayının aslında bir çok faydası vardır. Bunlara örnek verecek olursak;

Mide Bulantısını Hafifletir

Zencefil çayı üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre, zencefil çayının içinde bulunan uçucu yağlar ve çeşitli bileşikler nedeniyle zencefil çayı bulantı rahatsızlıklarında etkili bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Kalp Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalara göre, uzmanlar zencefil çayının damarlarda yağ birikmesini engellediğini ve kalp krizi, felç gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza düşürdüğünü söylüyorlar.

Kilo ve Kan Şekerini Kontrol Altına Alır

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil çayı, açlık hissini azaltarak daha hızlı kilo vermemizi sağladığı görülmüştür. Bu araştırma ile sıcak zencefil çayı obezite tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zencefilin içindeki antioksidanlar sizlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastaysanız iyileştirir, hasta değilseniz de hasta olmanızı engeller.

Sindirim Sistemini Korur

Sıcak zencefil çayı, sizin midenizdeki sorunlarda da oldukça etkilidir. Zencefil Çayı Nedir? Hamsızlık, mide ekşimesi, şişkinlik, ishal, kabız olma gibi durumları önler. Sindirim sisteminizi rahatlatır.