Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

07.01.2022
89
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir? Paraya ihtiyaç duyan vatandaşların, bu ihtiyaçlarını gidermek amacıyla başvurdukları yöntemlerin başında kredi çekmek geliyor. Kredi notunun düşük olması açısından kredi kullanımı imkansız olduğunda kredi kartı edinmek suretiyle de 12 ay vade seçeneği ile nakit avans kullanılabilir. Diğer taraftan kredi notunun yükseltilmesinin en aktif ve hızlı yöntemi de düzenli bir şekilde kredi kartı kullanmaktır.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çeker

Kredi zor zamanlarımızda bizim adeta kurtarıcımız, Kimi zaman sağlık kimi zaman araç yada konut kredisi kullanırız, Genellikle kredi kayıt bürosu puanı ile bankalar yada finans kurumları kredi kullandırmadan önce bu önemli puanlara bakmaktadır, Sizlerde geçmişteki kötü sicilinizden ötürü kredi onayı konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir? Bu sorunu ortadan nasıl kaldırabilirsin bu önemli püf noktasından sizlere bahsedeceğiz.

size kredi çıkmıyormu

size kredi çıkmıyor mu?

Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Çekmeleri

Kredi notu düşük olan bir vatandaşın kredi çekmesi, bazı durumlarda mümkün olabiliyor. Daha açık olması açısından öncelikli olarak kredi notu düşük olan bir vatandaş tanımının net bir şekilde yapılmasında fayda olacaktır. Kredi notu tablosunda 0 ile 699 puanı bulunan bir vatandaş, en riskli kategoride yer alırken; orta riskli bir kategoride bulunan vatandaşın puanı ise 700 puandan başlayıp 1099 puana kadar çıkmaktadır. 1100 puandan 1499 puana kadar bulunan kişiler az riskli kategorisinde yer alırken, iyi kategorisinde bulunan bir vatandaşın kredi puanı ise 1500 ile 1699 arasındadır.

Çok iyi kategoride bulunan bir vatandaşın kredi puanı ise 1700 den başlayıp 1900’e kadar gitmektedir. Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi 0 ile 1900 puanları arasında kredi notuna sahip olan vatandaşların puanları ‘0’a yaklaştıkça kredi çekmeleri imkansız hale gelecekken, 1900 rakamına yaklaştıkça bir vatandaşın herhangi bir bankadan kredi çekmesi çok daha mümkün olabiliyor.

Kredi Notu Düşük Kişilerin Kredi Çekmeleri İçin Başvuracağı Yöntemler Nelerdir?

Başta söylemekte fayda olacaktır ki kredi notu düşük olan vatandaşlar bankalardan kredi almaları açısından başvuracakları yöntemler; gelirine göre düşük tutarlı kredi kullanmaları, kefil göstermeleri ile teminat göstermeleri.

Teminat Gösterilmesi

Bir vatandaşın, herhangi bir bankadan kredi çekmesi açısından teminat göstermesi mümkündür. Kredinin ödenmeme riskini azaltması ya da kredi taksitinin ödenmediği durumlarda kredi tutarının geri alınabilmesi açısından başvurunun onaylanma ihtimali yüksektir. Tabii ki bu durumda krediye teminat olarak da verilmek istenen taşınmaz ya da taşınır mal ve hizmetlerin de aynı şekilde krediye uygunluk koşullarını taşıması gerekir. Taşınmaz malların krediye uygunluk koşulları taşıyıp taşımadıklarını anlamak amacıyla bankalar tarafından gayrimenkul değerleme uzmanları yani exper gönderilir. Uzman kişinin vereceği kredi uygunluk raporu başta olmak üzere fiyat bilgileri gibi çeşitli veriler, bankaların, söz konusu taşınır ve taşınmaz malı teminat kabul edip etmeyeceğini gösterir.

Kefil Göstererek Kredi Çekmek

Bir vatandaşın, herhangi bir bankadan kredi çekmesi açısından kefil gösterilmesi, çekeceği kredinin daha kolay bir şekilde alınması avantajını ortaya çıkarır. Kefil olarak gösterilecek kişi, bir bakıma borcun ödenmemesi halinde ödemeyi kabul etmiş sayılacağını için kredinin ödenmeme riskini azaltacaktır. Bankaların, bir kişi kefil kabul etmeleri açısından mı kefil olacak kişinin de kredi uygunluk şartlarını taşıması gerekir.

Gelire Göre Kredi Talebinde Bulunmak

Bir vatandaşın, herhangi bir bankadan kredi çekmesinin bir başka yöntemi ise kazandığı gelire göre kredi talebinde bulunmasıdır. Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir? Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki ayda 5000 TL maaş alan bir vatandaşın, bankadan 15 bin TL’lik bir kredi çekmesi ya da talep etmesi durumunda aylık 1500 TL kredi taksitine gideceği için 3500 TL yine tüketicinin cebine kalacaktır. Banka, bu verileri göz önüne alarak vatandaşın kredi çekip çekmeyeceğini karar verir.