Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır

19.10.2021
52
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır
oy

Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır Affiliate marketing son zamanlarda dijital pazarlama sektörünün büyümesiyle kendini gün yüzünü daha fazla çıkartarak farklı bir sektör oluşturmuş durumda. Bu sebepten ötürü bu alana olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır

Affiliate marketingin Türkçe karşılığı satış ortaklığı demektir. Herhangi bir markanın bir influencerla anlaşarak influencerin paylaşıp satışına katkı sağladığı ürün başına influencere ödeme yapmasıdır. Ürün dışında başka farklı alanlarda pazarlana bilmektedir. Web sitesi ziyareti, yorum vs gibi durumlarda affiliate marketinge örnek verilebilir.

  • İnfluencer tarafından bakıldığında bu konuda oldukça rahat ve esnek olabiliyor. İnfluencerla marka veya ürün tanıtımı için anlaşıldığında alacağı para kazandırdığı ürün başına olmaktadır. Bu yüzden kazan kazan mantığı bulunmaktadır. Oldukça rahattır.
  • Ayrıca bunlara ek olarak influencerla markalar arasında anlaşmalar titizlikle yapılmalıdır. İşi aldıktan sonra sorun yaşamamak adına.
  • Bir marka hedef kitlesine uygun influencerlar seçerek bu doğrultuda satışlarına arttırmaya çalışmaktadır. Seçilen influencerlarla beraber her zaman istenilen sonuç olmayabilir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Bu seçimleri yapılırken satılacak ürünün kategorisine göre influencer seçmek önemlidir. Doğru geri dönüşler almak önemlidir.

İnfluencerin takipçi sayısından daha çok hedef kitlesini satış konusunda ne kadar etkilediği oldukça önem arz etmektedir.

Herhangi bir marka için ilk aşamada affiliate marketing çok doğru bir tercih olacaktır. Affiliate marketing nedir Bir diğer faydası da bu yolla marka kazanmadığı bir parayı karşı tarafa ödememiş oluyor. Çünkü karşıya satılan ürün başına ödeme yapılmaktadır.

Markaların Affiliate marketing yapmasının en temel sebeplerinden bir diğeri de markaların bütçelerini en verimli şekilde kullanmak isteklerinden kaynaklanmaktadır.

Markaların burada dikkat etmesi gereken en temel noktalardan bir tanesi hedef kitlesini iyi tanımak olmalıdır.

Bunun ardından ise hedef kitleye sunulması gereken ürünlerin markayla bağdaşıp bağdaşmadığına bakılmalıdır. Affiliate marketing nedir Daha sonra da anlaşma yapılan influencerin hedef kitleye uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Affiliate marketinge başlamak için küçük ölçekli veya büyük ölçekli influencerseniz. Trendyol gibi platformlar ile anlaşmalar yaparak ya da kendinizi bu platformlara göstererek başlayabilirsiniz.