Yüksek Tansiyon Nedir? (Hipertansiyon)

23.04.2021
0
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Yüksek Tansiyon Nedir? (Hipertansiyon)

Yüksek Tansiyon Nedir? (Hipertansiyon) İsterseniz ilkönce tansiyon değerlerinin nasıl ifade edildiğine ve normal tansiyonun hangi değerler arasında yer aldığına bakalım, çünkü kabul edilen normal bir değer olmalı ki, onun alt veya üst değerleri olabilsin.

Yüksek Tansiyon Ne Oluyor

Bilimsel olarak tansiyon mmHg veya cmHg olarak telefauz edilir. Örneğin bir kişinin tansiyonu için 120 mmHg veya 12 cmHg olabilir. Bu kullanım dilinde tansiyonun 12 olduğu anlamındadır. Tansiyonumuz için normal değerlerde aslında kişiden kişiye değişebilmektedir. Ancak genel anlamda 120 mmHg ile 80 mmHg normal değerler kabul edilmektedir. Başka bir deyişle 12 büyük tansiyon, 8 küçük tansiyon.

Büyük tansiyon eğer 13’ün (130 mmHg) üzerinde ise kişide yüksek tansiyon olduğu söylenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, spor veya yapılan diğer ağır aktiviteler sonrası alınan tansiyon ölçümleri, normal değerlerin üzerinde çıksa bile, bu kişide Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) olduğu anlamına gelmez. Tansiyonla ilgili bir tanının mutlaka bir hekim tarafından ve onun sağlık kontrolleri sonrasında konulması şarttır. Yüksek tansiyon belirtileri olarak halsizlik, sabah hissedilen ancak bir süre sonra ortadan kaybolan baş ve ense çevresinde ağrılar, çarpıntı sayılabilir. Yüksek Tansiyon Nedir? (Hipertansiyon) Şüphesiz bu problemlerin kaynağı, başka sağlık sorunları yada sebepler olabilir. Unutmamak gerekir ki, yüksek tansiyon sinsi seyreden bir sağlık problemidir. Bu yüzden, belirli aralıklarla (özellikle yukarda sayılan sorunlarınız varsa) tansiyonunuzu ölçdürmenizde fayda var!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.