Köpek Hastalıkları İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

18.05.2019
1
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Köpek Hastalıkları İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Köpek Hastalıkları İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi Kedi, köpek, balık, kuş ya da başka bir hayvan türüdür. Hangi tür olursa olsun, evde hayvan beslemenin psikolojik açıdan da insan sağlığına olumlu yönde katkısı olduğu uzmanlar tarafından da belirtilmiştir. Bunun dışında; evimizde hangi hayvanı beslersek besleyelim, özellikle de kedi ve köpekler adeta birer arkadaş, dost gibidirler hayatımızda. Bir an için en sevdiğiniz, ailenizden birisi haline gelen köpeğinizin hastalandığını ve sizin de çaresizce onu izlediğinizi düşünün.

Tam bir kabus değil mi? İşte böyle durumlarda çaresizce beklemek yerine bir şeyler yapabilmek için bilgi sahibi olmak gerekiyor. Peki, köpeklerde en sık görülen hastalıklar neler, bu hastalıklar ortaya çıkınca ne yapmak gerekir? İşte köpek hastalıkları ile ilgili bilmeniz gereken 10 bilgi.

Köpek Hastalıkları İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

1) Deri ve Cilt Problemleri

Hemen hemen bütün köpek türlerinde deri ve cilt problemleri görülebilir. Bu problemi sıklıkla kaşınmasından anlayabilirsiniz. Eğer ki bunların dışında, yani normal olmayan bulgularla karşılaşırsanız doktora danışmanızda fayda var.

2) Kulağın Mikrop Kapması

Köpeğiniz sıklıkla başını sağa sola oynatıyorsa veya patisiyle kulağını kaşımaya çalışıyorsa, bu kulağının mikrop kaptığı anlamına gelir. Ayrıca ağrılı ve sıkıntıya yol açan bir hastalık türüdür. Bu problemin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden veteriner hekime gidilmeli ve tedavisine başlanmalı, aşıları da tam olarak yapılmalıdır.

3) İdrar Yolu Hastalıkları

Köpeklerde en sık görülen hastalıklardan bir diğeri de idrar yolu hastalıklarıdır. Eğer köpeğiniz kontrolsüz bir şekilde sürekli sağa sola idrarını yapıyorsa bu durum, idrar yolu rahatsızlığı olduğu anlamına gelir. Bu durumda en kısa zamanda veterinere götürerek gerekli tedavinin yapılmalıdır.

Köpeklerin hastalığı

4) Kusma

Çoğunlukla yediği bir şeyden dolayı görülen kusma problemi de, köpeklerde sıkça görülen bir diğer hastalıktır. Bu hastalığın sebebi yediği bir şeyden dolayı zehirlenmesi ya da sindirim sisteminde ki problem olabilir. Bu durumda yapılacak tek şey, veterinere götürüp, gerekli tedaviyi yaptırmaktır.

5) İshal

Köpeklerde; yediği mama ya da yemek artığından dolayı sıklıkla görülen bir diğer sağlık problemi de ishaldir. İshal olduktan sonra köpeğinizin dışkısı normale dönmüşse bir problem yok demektir. Fakat günde iki kere dışkısını sulu bir şekilde, yani ishal olarak yapıyorsa acil olarak doktora götürülmelidir.

Köpek Hastalıkları

6) Parazitler

Köpeklerde sıkça görülen bir diğer hastalık da parazitlere maruz kalmasıdır. Eğer köpeğiniz sürekli olarak vücudunda bir yerleri kaşıyorsa, bu durum parazitlere maruz kaldığını gösterir. Bu da veterinerin yolunu tutmanın zamanı geldi demektir.

7) Ağız Ve Diş Problemleri

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve diş problemleri görülebiliyor. Böyle durumlarda ise köpeklerin ağız kokusu gerçekten kötü bir hal alabiliyor. Bu durumda veterinere götürerek gerekli ağız ve diş bakımının, kontrollerinin yapılması gerekir.

8) Obezite Problemi

Eğer köpeğiniz cinsine göre aşırı kiloluysa, hareketleri kısıtlanmış durumdaysa bu obezite probleminin olduğunu gösterir. Böyle bir durumda beslenmesine dikkat etmeli, sonuç alınamaması durumunda veterinere götürerek gerekli tedaviye başlamalısınız.

9) Eklem Şişkinliği

Köpeğinizin ayaklarının normalden daha şiş olması, eklem şişkinliği rahatsızlığının olduğunu gösterir. Böyle bir problemle karşılaşıldığında doktora götürülmeli ve tedavi ettirilmelidir.

10) Eklem Şişkinliği

Yediği yemekten zehirlenme durumu köpeklerde sıkça görülen bir problemdir. Bu durumda veterinere götürülmeli ve gereken tedavi yapılmalı, gerek görüldüğü takdirde bir süre kontrol altında tutulmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.