Yemek Tariflerini Hazırlarken Temizliğe Dikkat Etmek

11.05.2021
41
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Yemek Tariflerini Hazırlarken Temizliğe Dikkat Etmek
oy

Yemek Tariflerini Hazırlarken Temizliğe Dikkat Etmek Tükettiğimiz gıdalar üzerindeki kimyasal kalıntıların temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Yemek yaparken en çok temiz olmasının başında gelen ellerimiz.

Yemek Tarifi ve Temizlik

Ama yalnızca elleri sabunla yıkamak yetmeyeceği gibi tırnakların da aynı şekilde eller gibi temiz olması ve temizliğinin yapılması gerekir. Hangi yemek yaparsanız yapın mutlaka malzemelerin iyice yıkanması gerekir. Yapılan yemeğin lezzetli olması temizlikten geçer. Mutfakta yapacağınız güzel bir dahi olsa hijyen açısından önemli olup. Salata malzemelerinin iyice yıkandıktan sonra sirkeli suda bekletilmesi bakterilerin yok olmasına, buda sağlık açısından olumlu olacaktır.

Yemek Tariflerini Hazırlarken Dikkat

Aynı zamanda mutfak araç ve gereçlerin de yemek hazırlama standartlarına uygun olması gerekir. Çiğ yenecek sebze ya da meyveler, pişirilecek taze taze gıdalar. Pişirmek istediğiniz tavuk, balık ya da parça et gibi besinleri pişirmeden önce yıkamak önemlidir.

Yemek Yaparken Yapılan En Sık Hatalar

Çoğumuzun gün içinde zamanın büyük bir çoğunluğunu mutfak da geçiriyor. Kahve keyfi, masa sohbeti ve daha fazlası herkesin aşina olduğu şeyler. Günümüzde yemek yapmak kolay olmadığı gibi imkansız da değil. Farkında olmadan yapılan yanlışlar kısa zamanda alışkanlığa dönüşüyor. Lezzetli bir makarna yemek istiyoruz peki ne derece doğru pişirip yiyoruz.

Temizlik Şart

Piştikten sonra üzerine dökülen soğuk su makarnanın lezzetini alıyor. Makarna kendi suyunda haşlanıp tabaklara alınması gerekir. Ve yine yanında yapacağımız lezzetli bir salata içinde yaptığımız sosu önceden dökmek salatayı solduracağı için, yerken dökmek görsel olarak daha uygun olacaktır. Ve bunun gibi yapılan o kadar çok şey var ki farkında olmadan el alışkanlıkları.

Mutfakta Geçirilen Zamanın Kısaltması

Dışarıda yemek yemek istemiyor ev yemeği yemek istiyoruz fakat bunun için de mutfakta fazla vakit geçirmek istemiyor pratik aynı zamanda lezzetli tarif bizi mutlu kılacaktır. Her yemek de olduğu gibi soğan doğrama ile uğraşmak istemiyorsanız, zamanınızın bol olduğu vakitte bolca soğan doğrayıp küçük küçük poşete koyup dondurucu da saklanabilir. Aynı işlemi maydanoz, yeşil soğan gibi yeşilliklerde geçerli olur Yapacağınız küçük detaylar zamanı size döndürecek. Tencere kullanmak yerine düdüklü tencere kullanmak zaman acısından daha iyi olacaktır. Yemek yapacağınız malzemenin ve eşyaların elinizin altında olması kolaylık sağlayacaktır.