Lokum Tatlısı Nedir?

30.04.2021
62
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Lokum Tatlısı Nedir?
oy

Lokum Tatlısı Nedir? Lokum, Pers mutfağından Osmanlının Saray mutfağına; oradan da Türk mutfağına gelen tarihi bir tatlıdır. Lokum, ilk yıllarda “boğazı rahatlatan” anlamına gelen ” Rahat ul Hulküm” adı ile anılmıştır. Yumuşaklığı ve hafifliği ile bilinen lokum, 18. yüzyılda Avrupa’ ya seyyahlar aracılığıyla tanıtılmıştır. Lokum çeşitliği bakımından, Türk mutfağında çok zengin bir yere sahiptir. Lokum çeşitlerinden bazıları;

Lokum Tatlısı Tarifi ve Detaylar

Limonlu lokum, güllü lokum, kuşlokumu, cevizli lokum, çifte kavrulmuş lokum, hurmalı lokum, Saray Lokumu, Antep fıstıklı lokum, Padişah lokumu, Hindistan cevizli lokum, sade lokum, kaymaklı lokum vb.

Lokum Hangi Malzemelerle Yapılır?

Seyyahların, Avrupa’ ya ” Turkish Delight” adıyla tanıttığı lokum, rafine şekerinin ve nişastanın daha bulunmadığı yıllarda; bal, un, ve meyve şurubunun karışımından üretilirdi. Günümüzde fabrikalarda, toz şeker, su, nişasta ve limon tuzu/krem tartar kullanılarak lokum yapılmaktadır.

Fabrikalarda Nasıl Yapılır?

Belirlenmiş miktarda toz şeker ve su, paslanmaz çelik kazanlarda, toz şeker eriyinceye kadar pişirilir. Ardından kazana nişasta eklenir ve karamelizasyonu önlemek amacıyla sürekli karıştırılarak pişirilmeye devam edilir. Karışımın kesilmesini ve şekerlenmesini önlemek amacıyla sitrik asit (limon tuzu) ya da krem tartar karışıma eklenir.

Pişirme işlemi ürünün yapışkanlığını kaybedinceye ve belirli bir esnekliğe gelinceye kadar devam eder. Lokum Tatlısı Nedir? Bir kaşık yardımıyla ürünün yapışkanlığı kontrol edilebilir. Daha sonra tercihen meyve esansı, meyve parçacıkları veya çikolata vs karışıma eklenir ve karışım soğuyuncaya kadar beklenir. Soğuyan lokum karışımı özel bıçaklarla kesilir ve karışıma şekil verilir. Lokumun dış kaplamaları da tamamlandığında, lokum paketlenir ve satışa hazır hale getirilir.

Evde Lokum Nasıl Yapılır?

Saray lokumu tarifi;

  • 15 adet lokum için önce 1 litre süt, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı irmik ve bir yemek kaşığı un, geniş bir tencerede muhallebi usulü pişirilir.
  • Kaynamaya başlayan karışıma, 1 çay kaşığı tereyağı eklenir ve karıştırmaya devam edilir.
  • Koyu kıvama gelen muhallebi ateşten alınır ve soğumak üzere dinlendirilir.
  • Muhallebi soğuduğunda, 1 paket sade toz krem şanti veya çikolatalı krem şanti karışıma eklenip, mikserle iyice çırpılır.
  • Ardından muhallebinin ele yapışmaması için eller ıslatılır ve muhallebi küçük toplar haline getirilip, hindistan cevizi parçacıklarına batırıldıktan sonra servis edilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.