Asteğmen Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

26.10.2021
181
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Asteğmen Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?
oy

Asteğmen Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen çeşitli askeri kuvvetlerde görev yapan genç asteğmen, internet’teki en popüler mesleklerden biridir.

Asteğmen yedek subay olarak da bilinir. Genel olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz kuvvetleri ile birlikte bir grup ve manganın komutasını üstlenen subay rütbesidir. Batarya komutanı veya adestim olarak da görev yapmaktadır. Teğmen ile kıdemli çavuş arasında kalan ikinci teğmen, bazı askeri ve teknik becerileri ile görevlendirilir.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen rütbesi açısından özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu bir meslek grubuna katılmak gerekmektedir. Bu durumda 4 yıl boyunca farklı fakülte veya yüksekokullardan mezun olmak gerekir. Asteğmen nasıl olunur? Askerliğini yapmamış olanlar Türk Silahlı Kuvvetleri sınavına girerek başarı derecesine göre asteğmen olabilirler. Özellikle tıp fakültesi ve hukuk fakültesi veya öğretmenlik gibi bölümler, asteğmen olma olasılığı daha yüksek olan mesleklerdir.

Asteğmen Ne İş Yapar?

Orduda, genç bir teğmen çeşitli birimlerde çalışabilir. Mesleğe bağlı olarak yetenek ve becerilerini, özellikle üniversitede sunar. Aynı zamanda müfreze veya batarya komutanı, tümen komutanı gibi çeşitli birimlere komuta ediyor. Asteğmen ne iş yapar? Hizmeti sırasında hem askeri hem de üniversite yetenek ve becerilerini sergiler. Astsubay gerekirse farklı noktalarda sorumluluk alabilir. Tümen komutanı, batarya komutanı, ateş destek subayı veya eğitim subayı gibi farklı roller üstlenebilirler. Bunun dışında birkaç ana sorumluluk vardır;

– Nöbet tutar

– İdari yazışmaların işlenmesi ve sürdürür

– Aldığınız eğitimle yeni gelen askerlere gerekli bilgileri aktarır

– Yetenek ve becerilerine göre komutanın emirlerine uyar

– Grup lideri olarak ekiple birlikte çalışır

Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Asteğmen maaşı 5.000 ile 7.000 arasında değişebilmektedir. Bulunduğu bölgeye veya yapılan işin miktarına göre farklı maaşlar ön plana çıkmaktadır. Asteğmen maaşları ne kadar? Ancak astsubayların ortalama maaşı 5 bin 200 lira. Kişi bu maaşı askerlik hizmeti sırasında alır ve her kademedeki mesai saatleri içinde görevlerini aynı şekilde yerine getirir. Özellikle sınavı başarıyla geçtikten sonra belli bir süre eğitim alarak astsubaylar sahadaki görevlerini yerine getirmeye başlarlar.