Astroloji Bir İdeoloji Midir?

30.04.2018
53
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Astroloji Bir İdeoloji Midir?
oy

Astroloji Nedir? Astroloji, Mezopotamya’da başlayıp Grek uygarlığında gelişip günümüze kadar gelmiş olan gezegen ve yıldızların insanların üzerinde etkisi olduğunu savunan, bu etkileri yorumlayan sözde bilim ve falcılık sanatıdır. Astroloji Bir İdeoloji Midir? Astroloji bir bilim dalı olarak yüzyıllarca diğer bilim dallarını etkilemiş ancak zamanla bu etkisini kaybetmiştir. Astroloji gücünü yüzyıllar süren gözlem ve araştırmalardan alır. Ancak dayanağının bilimselliği şüpheli olduğu için falcılıktan öteye gidememiştir.

Astroloji Bir İdeoloji Midir?

İdeoloji Nedir?  Fransızca bir kelime olan ideoloji kelimesi, siyasal bir öğretiyi oluşturan, bir hükümetin, bir partinin, bir toplumsal sınıfın eylemlerine yön veren siyasi, hukuksal, bilimsel, felsefi, tinsel, moral, estetik bütünüdür. Fransız ihtilali sonrası ortaya çıkmış bir düşünce sistemidir. Astroloji Bir İdeoloji Midir? Halk arasında ilk kullanılışı 1796 yılına dayanan ideoloji terimi yüzyıllar boyunca toplumları yönetmek için yönetici ve idareciler tarafından tercih edilmiştir. İdeoloji içinde ekonomi, sosyoloji, psikoloji, edebiyat gibi sosyal ve sayısal bilimleri de barındırır.

 Astroloji Nedir

Yapılan tanımlara da bakacak olursak astrolojinin bir ideoloji olmadığını bu iki terimin birbirinden çok farklı terimler olduğunu göreceğiz. İdeoloji toplumları ve devletleri idare edebilmek için kullanılan, içinde pek çok bilimi barındıran bir sistemler bütünüyken astroloji bilimsel hiçbir temele dayanmayan, asırlar öncesinde kalmış gözlem ve araştırmalara dayanan toplumsal olanı değil bireysel olanı hedefleyen bir falcılık sistemidir. Eski dönemlerde padişahların ve kralların medyumlara ve müneccimlere başvurduğu ve astroloji ile ilgilenen kişilerin önemli kişiler sayıldığı da görülmüştür

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.