UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ

23.10.2021
5
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ

Uzaktan Eğitim Teknoloji her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretim alanında da hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Türkiye 12 Mart 2020 tarihinden itibaren, Covıd-19’un hayatımıza girmesiyle yüz yüze eğitime ara verilmiş, alınan tedbirler kapsamında okullar ve üniversiteler kapatılmıştır. Televizyon ve internet üzerinden uzaktan eğitime geçilmiştir. Pandemi dönemi boyunca görülmesine karar verilen eğitim şekli bir takım olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

UZAKTAN EĞİTİM

Uzaktan eğitim fertlerin okula ve işe gitmeden, yaşam alanlarını terk etmeden eğitim görmelerini sağlayan bir sistemdir. Uzaktan eğitime geçiş, toplumu ikiye bölünmüş, yüzdelik bir dilim yüz yüze eğitim isterken, diğer kısım eğitim-öğretimin uzaktan yapılması görüşünü savunmuştur. Uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz yönleri  Öğrencilerin belli bir kesiminin evinde internet bağlantısı olmaması, teknolojik açıdan eksiklerin olması eğitime erişimi sağlayamamıştır. Eğitimci, yüz yüze eğitim de, öğrencinin takibini yapabilmekteyken; uzaktan eğitim de birebir takibini yapamamaktadır. Bu eğitim sistemi öğrencileri ve eğitimcileri olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği gibi ebeveynleri de etkilemiştir. Çalışan anne-baba için ilkokul çağında ki öğrencinin, Uzaktan Eğitim sırasında yanında bulunması gereken bir bireyden tutun da, eğitimci olmayan anne-babaların bu yaş gurubunda olan çocuklara karşı, öğretici pozisyonda bulunmaları gereksinimi de uzaktan eğitim konusunda aileleri olumsuz yönde etkileyen nedenlerden bazılarıdır. Öğrencilerin, uzaktan eğitim sırasında bulunduğu ortam ve koşullar ile düzenli çalışma olanağının ortadan kalkması da bu sistemin olumsuz etkilerindendir. Olumsuz etkilerin yanı sıra olumlu etkileri de sistem açısından alınan kararları zorlaştırmıştır.

Tek başına yeterli görülmeyen sistem, virüsün bulaşma riskine rağmen eğitimin yüz yüze devam etmesi yönünde karar kılınmıştır. Uzaktan eğitim sisteminin olumlu ve olumsuz sonuçları başlığı altında maddeler halinde sıralayalım.

UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU YÖNLERİ NELERDİR?

 • Öğrencilerin ve eğitimcilerin zamandan tasarruf etmeleri
 • Derste işlenen konuları tekrar izleme ve dinleme
 • Öğrencinin eğitim giderlerini azaltması
 • Fiziksel engeli olan öğrencilere sağladığı eğitim
 • Part time çalışmak zorunda olan öğrencilerin eğitim-öğretimlerine devam edebilmesi
 • Öğrencilerin ve eğitimcilerin ulaşım, beslenme gibi harcamaların olmaması
 • Sağlık sorunu yaşayan bireylerin, bulundukları mekanda öğrenim görebilmeleri

UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMSUZ YÖNLERİ NELERDİR?

 • Öğrenci ve eğitimcinin uzun müddet bilgisayarın karşısında kalmasından doğacak olan sağlık sorunları
 • İnternet olanakların bazı bölgelerde kısıtlı olması
 • Ders sırasında internet bağlantısının kopma olasılığı
 • Öğrencilerin sosyalleşememesi, aralarında birliktelik kuramamaları
 • Psikolojik ve sosyolojik unsurların sağlanamaması
 • Eğitimcinin, öğrenciye birebir vakit ayırabilmesi
 • Pratik öğrenimin gerçekleştirilememesi

UZAKTAN EĞİTİMDE ANNE-BABANIN ROLÜ

Aile, çocukların eğitiminde önemli bir rol oynar. Ancak bu süreçte ebeveynin sorumluluğu çocukların eğitim ve öğretiminde fazlasıyla artmıştır. Anne ve baba, öğrencinin online derslere katılma takibi, davranışlarını gözlemlemek, kaliteli çalışma ortamı hazırlamak, evde bulunan çocukların sosyal ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz yönleri Uzaktan eğitim gören çocukların, derslerine göre günlük program yapmak, dersine ara veren öğrencinin derse kaldığı yerden devam etmesini zora sokacak etkinliklerden ayrı tutmak ve motivasyon sağlamakta anne-babaya düşen görevler arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.