Sınav Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır

02.09.2021
128
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sınav Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır
oy

Sınav Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır Aslında bu algı yanlıştır ve bu algıyı beynimize yerleştiren en önemli etkenlerin bir tanesi de, okulların sadece sınavla bir yerlere gelinebileceğini göstermesidir. Hâlbuki sınav olmadan da ticaret yaparaktan da veya internet zerinden satış yaparak ta iyi bir yerlere geleceğimiz kanıtlanmıştır. Peki stresle nasıl başa çıkabiliriz?

 Sınav Stresi Nerede Başlar

 Sınav stresi çevresel etmenlerin etkili olduğu kadar da beynimizde biten bir olaydır. Sınav stresinin önüne geçebilmek için sağlıklı beslenmeli ve düzenli uyumak bizi stresten uzaklaştırmaktadır. Stresi kıran başka bir olay ise sınavı düşünmekten uzaklaşmak ve kafamızı dağıtan gün içindeki faaliyetlere önem vermemizdir. Bu faaliyetler ise, spor yapmak, belgesel izlemek, bol bol yürüyüş yapmak bizi stresten uzaklaştırmaktadır. Sınav stresi ile başa çıkabilmeyi öğrenen insan hayatındaki az çok zorluklarla da baş edebilecek konuma gelmektedir. Stres bizi sadece endişeye değil sağlık açısından da kötü bir duruma getirebilmektedir. Sonuçta sınavın bu kadar önemli olmasını biz kendimiz beynimizde büyüttüğümüzden dolayı önemli bir yere getirmekteyiz.

 Sınavsız Hayat Olur mu

Sınavsız hayat elbette olmaz. Çünkü bizim yaratılışımızdan bugüne kadar geçen sürede bile bir sınava tabi tutulduğumuz açıkça ortadadır. Sınavsız hayat elbette olmaz ama hayat sınav diyerek te her şeyi önemsememek uygun olmaz. Sınav Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır Düşünün ki bir iş yerinde işe girdiniz ve çalışmaya başladınız. İş yerinin de bize karşı belki yazılı olmayan sözlü kuralları olan bi takım disiplin şekli olacak. Aslına bakılırsa bu da bir sınavdır. Biz belki bu kurallara uyacağız yıllarca çalışabileceğiz. Bu kurallara uymayı reddedip işsiz kalacağız. Buradan da anlamamız gerekir ki sınavsız hayat olmaz ve her sınav da kâğıt üzerinde değildir.

Sınav Olmasaydı Ne Olurdu

 Sınav olmasaydı eğer insanlar belli kriterler göre belirlenemeyecek ve belli bir işe girme sürecinde sıkıntı yaşayacaklardı. Ya da sınav olmasaydı insanlar hak ettiği okullarda olamayacaktı. Sınav düşünülmesi gereken ve aslında kafaya takılmaması gereken bir olaydır hepsi bizde biter. Sadece yapılması gereken sınav düşünmeden gereken çabayı göstermek ve hayatımızı sınava göre şekillendirmememizdir. Sınav takılacak en son halka olmalıdır.

Yani genel olarak baktığımızda sınavsız hayat olmaz ama sınav hayatımızın bir parçası olsa bile Sınav Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır stresten uzaklaşıp önümüzdeki engellere takılarak çok sorgulamak bizi hayatın stresli bir bireyi yapmaktan geri durmayacaktır.