Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

08.04.2022
10
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar
oy

Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Yetişkinlerde çok sık görülen boyun ağrısı, yaşam kalitesini oldukça düşürür. Boyun ağrılarınız kısa sürede geçiyorsa akut, 6 veya 12 hafta kadar sürüyor ise subakut, uzun zaman geçmesine rağmen hala devam ediyorsa kronik hale gelmiştir.  Boyun ağrısına zarar görmüş kas ve bağ dokuları, sinir sıkışması gibi durumlar sebep olabilir. Şiddetli şekilde devam eden boyun ağrısı kas ve iskelet sistemi ile ilgilidir. Bunun yanı sıra boyun ağrısının bir çok farklı sebebi vardır. Bu yüzden ağrının kesin sebebini bulmak zordur.

 Boyun Ağrısı Neden Olur?

Genellikle uzun süre bilgisayar başında oturmak, omurgaya aşırı yüklenmek, uzun saatler boyunda telefona aynı pozisyonda bakmak ya da ani yapılan ters bir hareket boyun ağrısına sebep olur. Bu ağrıyı hafifletmek için çoğu kişi boynunu kütletir. Boyun kütletmek anlık olarak rahatlamanızı sağlayabilir fakat yapılmaması gereken bir harekettir.

 Kazalar

Spor sakatlanmaları, araç ve motor kazaları, düşme gibi durumlarda boyunda bulunan kemik ve yumuşak dokuların zarar görmesi ağrıya sebep olur. Bu ağrılar incinmeden kaynaklı olduğu için boyunluk gibi medikal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Fakat kırık, çıkık ya da çatlak varsa ameliyat ve operasyon gerekebilir.

 Servikal Dar Kanal Hastalığı

Boyundaki omurların arasındaki boşluğun daralmasından dolayı gelişen ağrı türüdür. Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Daralmadan dolayı boyundaki sinirlere baskı uygulanır ve şiddetli ağrılar oluşur. Fizik tedavi ve ameliyat ile tedavi edilebilir.

 Boyun Fıtığı

Boyun kemiğinin arasındaki diskler zorlandığı zaman içerisindeki sıvı dışarı çıkar. Dışarı çıkan bu sıvı omuriliğe ve sinirlere baskı uygular. Şiddetli boyun ağrısı ve kollarda uyuşmaya neden olur.

 Boyun Ağrısını Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

Boyun ağrısını hafifletmek ya da tamamen geçirmek için öncelikle ağrıya neden olan sebebi tespit ermelisiniz. Eğer ağrıya sebep olacak mevcut bir rahatsızlığınız yoksa, gün içerisinde boynunuzu yoracak pozisyonlarda uzun süre durmayın. Alçak yastık ve sert bir yatakta uyuyun. Gerilen ve sertleşen boyun kaslarınız için ise güzel bir masaj ve buhar ile ısıtılmış havlu uygulayın.