Pusula Nasıl Kullanılır?

06.06.2021
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Pusula Nasıl Kullanılır?

Pusula Nasıl Kullanılır? Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve alternatif uygulamaların ortaya çıkması sebebiyle kullanımı azalmış olsa da hala önemini koruyan pusula, yön bulma aracı olarak biliniyor. Peki, kullanımı günümüzde yaygın olmayan pusula nasıl kullanılır?

Pusulanın Temel Yapısını Anlamak

Günümüzde farklı tasarımlarla gördüğümüz pusulaların aslında temel nitelikleri birbiriyle aynıdır. Bunun en başında, kendini Dünya’nın manyetik alanına yönelten manyetik bir iğne gelir. Bunun dışında; taban plakası, hareket yönü oku, pusula gövdesi, derece kadranı, yönlendirme oku, yönlendirme çizgileri bulunur. Ayrıca pusula üzerinde bulunan N, E, W, S harflerinin anlamları sırasıyla kuzey, doğu, batı, güney yönünü niteler.

Pusulayı Doğru Şekilde Tutabilmek

Çok basit gözüküyor olsa da pusulanın yanlış tutulması, pusulanın size bambaşka bir yön vermesine neden olur. Pusula Nasıl Kullanılır? Bu nedenle pusulayı avuç içine düz bir şekilde yerleştirdikten sonra göğüs hizasında tutarak pusulayı doğru bir şekilde kullanmaya başlayabiliriz.

Manyetik İğneye Bakarak Nereye Dönük Olduğunu Bulma

İstediğin yönü hızlı bir şekilde bulabilmek için hangi yönde olduğunu manyetik iğneye bakarak bulabilir ve kendini ona göre yönlendirebilirsin. Örneğin, eğer hareket yönün N ve E arasında ise kuzey doğu, W ve S arasında ise güney batı yönü doğrultusunda olduğun anlamına gelir.

Konum Açılarını Bir Araya Getirme

Kamp yapmaya geldiğiniz ormanlık bir alan veya yürüyüş parkurunda doğru yönde gittiğinizden emin olabilmek için konum açılarını arada bir kontrol etmek sizi daha güvende tutacaktır. Pusula Nasıl Kullanılır? Bunu uygularken pusulanızı hareket yönü doğrultusunda tutmanız yeterli olacaktır.

Pusulanın Gösterdiği Mevcut Yönünde İlerle

Vücudunu manyetik iğnenin kuzey ucu hizasında olacak şekilde ayarladıktan sonra o yönde hareketine edebilirsin.

Pusula Kullanımı Hakkında Önemli İpuçları

Pusulanın nasıl kullanıldığını öğrenen ancak ilk pratiğinde işine yarayacak birkaç ipucundan bahsetmek gerekirse;

  1. 1. Pusulaların doğru yönü verme olasılığı yüzde 99.9’a yakındır. Pusula Nasıl Kullanılır? Bu sebeple şüpheye düştüğün anlarda pusulanın gösterdiği yöne güvenmek gerekir.
  2. Pusulalarda kırmızı renkli uç genellikle kuzeyi gösterir.
  3. Harita üzerinde, pusulanın kenarı ve yaklaşık konumunda bir çizgi çekerek üçgenleme metodunu kullanabilir ve bu sayede kaybolduğunda veya ayırt edilmeyen bir arazi durumunda iken konumunu kesin olarak saptayabilirsin.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.