Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir

02.05.2018
114
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir

Yaşam Siyaset yaşam alanıyla ilgili düzenlemeler yaparak insanların mutluluğunu hedefleyen bilim dalıdır. Tanımdan da anlaşılacağı gibi temel hedef insanların mutluluğunu sağlamaktır. Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir Siyasetin yönlendirilmesini elinde tutan politikacılar kendilerini destekleyen kişilerin menfaatlerini bazen kendisini desteklemeyen kişileri ile taban tabana zıt olsa dahi savunur veya hayata geçirmeye çalışır.

Siyasetçiler ile taraftarlarının arasındaki ilişki aslında menfaat ilişkisidir. Bu ilişki kültürel gelişim düzeyi yüksek toplumlarda, bireysel menfaatler ikinci planda tutularak karşılıklı görüşmelerle toplumun genelini ilgilendiren menfaatlere doğru yönelmektedir. Kültürel gelişim düzeyi düşük toplumlarda ise bireysel menfaatler ön planda tutulmakta toplum hizipleştirilmektedir.

Siyaset Gündemi neye göre Belirlenir

Siyaset Gündemi neye göre Belirlenir

Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir

 Gündem Belirleme  Siyaset yapacak kişi ne kadar çok gündem belirler ise rakiplerini de belirlediği alanda -yani hakimiyeti tamamen kendinde olan alanda- hareket etmesini sağlayacak ve üstünlük yarışında daima yarışa önde başlayacaktır. Siyasetçi gündemi belirlemeden önce kendisini destekleyecek toplumu, diğer siyasetçilerin etkisi altında kalmasını önlemelidir. Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir Bu önlem hitap ettiği toplulukla rakip siyasetçi arasında kabul görülmesi olağan olmayan fark ön plana çıkarılarak taraftar desteği garantilenerek alınabilir.

Taraftar desteği sağlandıktan sonra hitap edilen topluluğun istekleri sıralanmalı, en yaygın ve en marjinal istek dile getirilmelidir. Marjinallik ölçütü ise, bu istek dile getirildiğinde karşı tarafın kayıtsız şartsız bu isteğe şiddetle muhalefet etmesidir. Rakip ne kadar çok muhalefet ederse gündem belirleme o kadar başarılı olur. Gündem belirlemek için her zaman toplum için o anda sorun olan olayların ele alınmasına gerek yoktur. Siyaset Gündemi Nasıl Belirlenir Eğer toplumsal destek çeşitli denemelerle kayıtsız şartsız.  destek seviyesindeyse toplumu olması veya olmaması yönünde hiç etkilemeyecek konular bile gündem maddelerinden bahsetmek bile siyaset için gündem olarak belirlenecektir.

 

            Temel fark belirlenecek gündem toplumu ilgilendirsin veya soyut kavram üzerinden olsun oluşturulacak gündeme muhalefet edecek siyasetçinin bulunmasıdır.