Sektörel Anlamda Sıkıntılı Ülkeler

03.05.2021
16
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Anlamda Sıkıntılı Ülkeler
oy

Sektörel Anlamda Sıkıntılı Ülkeler Sektör, ekonominin aynı ortak özelliklerini taşıyan alt bölümleri anlamına gelmektedir. Bazı ülkeler sektörel anlamda gelişme kaydederken bazı ülkeler ise sıkıntılı günler geçirmektedir. İşte sektörel olarak sıkıntılı ülkeler.

Burundi

Resmi dili Burundi Cumhuriyetidir. Afrika topraklarında yer almaktadır. Başkenti Bujumbura’dır. Sektörel olarak en çok sıkıntı çeken ülkelerden birisidir. Sektörel Anlamda Sıkıntılı Ülkeler  Ekonomisi her geçen gün berbat bir hal alan bu ülke son 3 yıldır hiçbir turist konuk edememiştir. Genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunun sebebi ise ülke içerisinde farklı görüşlere sahip olan kesimlerdir. Aralarında yaşanan kanlı olaylar sonucu devlet güçsüz kalmıştır. Bu sebeple hiçbir gelişme kaydetmemiştir. Her geçen gün daha da kanlı olaylar yaşayan bu ülke farklı görüşlü insanları tek bir çatı altında toplamayı başaramazsa ülke paramparça olacaktır.

Angola

Diğer adı Angola Cumhuriyeti olan bu ülke sektörel sıkıntılar çekmektedir. Bunun sebebi ise ülkede gerek tıbbi gerek bilimsel ihtiyaçların had safhada olmasıdır. Ülkenin ekonomisi çok kötü durumdadır. Yabancı yatırımcıların hiç uğramadığı ülkelerden birisidir. Sektörel sıkıntı sahibi olan bu ülke eğer gereken yardımlar sağlanmazsa yok olacaktır.

Çad Cumhuriyeti

Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Sıkıntılı bir ülkedir. Özellikle de sektörel konuda hiç gelişme kaydedememiştir. İkinci Dünya Savaşında Fransa için savaşan bu ülke her ne kadar bağımsızlığını ilan etse de hala sömürgeci ülkelerin hedefi olan bir ülkedir. Politik kargaşalar ve altyapı yokluğundan ötürü ülke ekonomisi berbat bir hal almıştır. Ülkenin yüzde 85’i hayvancılık ve tarımla uğraşmaktadır. Irk ve din bakımından zengin olan bu ülkenin yüzde 55’i Müslümandır. Bunun yanı sıra Hristiyan Animizm ve daha birçok dini inanışa sahiptir.

Mali Cumhuriyeti

İslamiyet’in en yaygın olduğu Afrika ülkesidir. ( % 94 ) Denize kıyısı yoktur. Bu sebeple denizcilik ile ilgili gelişmeler kaydedememektedir. Bu da ekonomi için hiçbir anlam ifade etmemektedir. Her ne kadar okula gitme zorunluluğu bulunsa da bu ülkeden mezun olan çoğu genç işsiz kalmaktadır. Sağlık bakımından da hiç gelişmemişlerdir. Ekonominin temelini hayvancılık ve tarım oluşturmaktadır. Altın, uranyum, tuz gibi doğal kaynaklar bakımından zengin bir ülkedir.

Afganistan İslam Cumhuriyeti

Daha çok Afganistan olarak bilinir. Sektörel olarak çok fazla gelişememiştir. Yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilen bir ülke değildir. Tarihi pek parlak değildir. Birçok kez işgal edilmiştir. Sovyetler Birliği ve Amerika ile geçmişte savaşmışlardır. Buda sektörel gelişimlerin önüne geçmiştir.

Dünya üzerinde gelişme kaydedemeyen birçok ülke bulunmaktadır. Sektörel Anlamda Sıkıntılı Ülkeler  Yukarıda ismi geçen ülkeler bunlardan bazılarıdır. Neredeyse tüm Afrika ülkeleri sektörel anlamda gelişememiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.