Çocuklara ‘’Hayır’’ Demek Nasıl Öğretilir?

06.06.2021
85
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklara ‘’Hayır’’ Demek Nasıl Öğretilir?
oy

Çocuklara Hayır Demek Nasıl Öğretilir? İnsanlar hayır demeyi küçük yaşlardan itibaren öğrenirler. Çocuklarınız İstemediği davranışlara karşı ‘’ hayır ‘’ demeyi bilmeli, hayır kelimesi aslında çocuklarınızı tehlikelere karşı koruyacak bil kalkan görevi görür. Çocuklarınızı dinleyin, onlarla konuşun, Çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurduğunuzda onlarında kendilerine güvenleri artacaktır.

Çocuklara Hayır Demek

Öz güveni yerinde olan çocuklar çok daha özgür hissedeler buda çocuklarınıza ‘’hayır’’ diyebilme konusunda cesaret verecektir. Çocuklarınıza istemediği bir davranışla yada durumla karşılaştığında ‘’hayır’’ dediğinde kızmayın, saygı gösterin eğer çocuklarınıza saygı gösterirseniz çocuklarınızın da kendine güveni olacaktır ve ‘’hayır’’ dediklerinde de onlara saygı duyulduğunun bilincinde kendi fikirlerini özgürce dile getirebileceğini bilecektir.

Çocuklar Nasıl ‘’ Hayır’’ Diyebilmeli?

Hayır kelimesini duymak kimseyi memnun etmeyecektir fakat çocuklarınıza hayır derken karşılarındaki insanları kırmadan kendi fikirlerini nazik bir dille ifade etmesi gerektiğini de öğretmeliyiz. Tabi ki çocuklarımız biz onlara karşı saygılı ve kibar olduğumuzda onlarda çevrelerine karşı öyle olacaklardır çünkü çocukların rol modelleri her zaman anne ve babalarıdır.

‘’Hayır’’ Demek Benim Fikirlerime Saygı Duyun Demektir

Hayır demek sınır koymaktır. Hayır diyebilen çocuklar özgürdür. Yapmak istemedikleri bir durumla karşılaştıklarında yada hoşlarına gitmeyen bir davranışla karşı karşıya geldiklerinde Hayır karşı tarafı durduran bir kelimedir. Çocuklarınız bir konuda size hayır dediğinde onu zorlamayın, fikirlerine saygı duyunki sözlerinin dikkate alındığını fark etsin.

Fikirlerine saygı duymazsanız çocuklarınız bir müddet sonra hayır demekten vazgeçecektir ‘’ nasıl olsa hayır desem de dinlemeyecekler benim dediğim olmayacak ‘’ diye düşünecek ve kendilerine güvenlerini yavaş yavaş kaybedeceklerdir.

Çocuklar  Hayır Diyerek kendilerini Korurlar

Bazı aileler çocuklarına ‘’hayır ‘’ dediklerinde kızar, küser bu tarz davranışlar çocuklarda farklı düşüncelere ve kaygı bozukluğuna sevilmeme korkusuna yol açar ve bir süre sonra ‘’Eğer hayır dersem beni sevmezler kendimi insanlara sevdirmek için her şeye evet demeliyim.’’ Diye düşünmeye başlarlar. Bırakın çocuklarınız hayır demekten vazgeçmesin. Hayır demek çocuklarınızı tehlikelere karşı koruyacaktır.

Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde çevrelerinde kabul görmek arkadaşları tarafından sevilmek çok büyük önem arz eder. Arkadaşları yada çevresi tarafından teklif edilen toplumca hoş karşılanmayan bazı kötü alışkanlıklara karşı ‘’hayır’’ demek koruyucu bir kalkan görevi görecektir. Çocuklarınız işte böyle hayır diyerek kendilerini korumuş olacaklardır.

Hayır Diyebilen Çocuklar Mutlu Çocuklardır

Hayır diyebilmek özgürleştirir nasıl ki yetişkinler hayır dediğinde sınırlarını korumaya alıp özgürlüklerine müdahale ettirmemiş oluyorlarsa çocuklarda öyledir. Çocuklara ‘’Hayır’’ Demek Nasıl Öğretilir? Çocuklarda hayır dediklerinde kendilerini özgür hissedecek ve kendi kişisel sınırlarını güvenceye almış olacaklardır. Özgüven ve saygı görme hissi çocuklarınızın kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlayacaktır bu güven ise onların çok daha mutlu çocuklar olarak yetişmelerinde büyük rol oynayacaktır.