Kolanın Zararları

30.12.2021
29
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Kolanın Zararları

Kolanın Zararları Hemen hemen her gün tükettiğimiz, bir içecek kolanın zararlarını kulaktan dolmada olsa hepimiz aşağı yukarı biliyoruz, bizse bugün kolanın gerçek olan tüm zararlarını tüm detayına kadar irdeleyeceğiz.

Kolanın Belli Başlı Zararları

ASTIM: Kolan içinde olan bazı özel maddeler ASTIMI TETİKLİYOR! Kolanın içinde olan, sodyum, potasyumun emilimini engellediğinden, sıkça kola tüketenlerde astım riski artıyor.

BÖBREKLER: Fosforik asit bakımından oldukça zengin olan Kola, adeta böbreklerin düşmanı! Böbreklere ciddi zarar verildiği önceden de bilinse de son zamanlarda tam olarak kanıtlandı.

ŞEKER: Kola bildiğimiz üzere yüksek oranda içerisinde şeker bulunduruyor ve kolayı içtikten belli bir süre sonra, yeniden canınız şeker istiyor, bu da şeker tüketiminizi artıyor.

OBEZİTE: Hiçbir yönden besleyici ve faydalı olmadığından dolayı, kola yüksek kalorisinden ve faydasız oluşundan ötürü obezite riski taşımaktadır.

DİŞLER: Kolanın içinde bulunduğu yüksek oranda şekerden ötürü, şeker ve asitler diş minelerine çok zarar vermektedir.

KALP: İçinde bulunduğu sağlıksız şeylerden dolayı kola, kolesterolü artıyor ve dolaylı yoldan da olsa kalbe zarar veriyor.

HORMANLAR: Kola ambalajında bulunan BPA maddesi hormonların bozulmasına neden oluyor.

OSTROPOZ: Kolanın içerisinde haliyle çok büyük bir miktarda katkı maddesi var. Özellikle küçük yaşta çocuklar olmaz üzere, maalesef bu hastalığa kapılıyor.

DİYABET: Saydıklarımız tüm zararlı şeyler aslında diyabeti tetikliyor. Kolanın Zararları Belli bir oranın üzerinde kola içenlerin, daha kolay diyabete yakalandığı tespit edilmiştir.