Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları

12.04.2018
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları

Doğum Sonrası Bel Ve Sırt Ağrısı

Hamilelik boyunca bebeğin büyümesi ile kadının vücudunda çok büyük değişimler olmaktadır. Özellikle karın ve bel çevresinin hızlı bir şekilde genişlemesi, bu bölgedeki kasların ve bağların gevşemesine sebep olur. Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları Bunun yanı sıra, omurga, genişleyen karın yapısına uyum sağlamak için kavitesini artırır ve bu durum bel kaslarına aşırı yük bindirir. Sonuçta ise, bel ve sırt ağrıları kaçınılmazdır.

Tüm bu değişimlerin ardından, gerçekleşen doğum ile birlikte, vücutta yine bir değişim süreci başlar. Bu süreçte oluşan bel ve sırt ağrılarının sebeplerine yakından bakalım.

 Doğum Sonrası Bel Ve Sırt Ağrıları

Bebeğini kucağına alan annenin yaşadığı en büyük sıkıntı, hamilelik sonrası aldığı kiloları vermektir. Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları Omurgasına ve dizlerine aşırı yük binmesine sebep olan bu kiloları 6 ay içinde vermelidir. Hormonel değişimler, doğum sonrası ilk süreçte kadında bel ve sırt ağrılarına sebep olabilmektedir. Ancak bu doğal bir süreç olduğundan, vücut bu duruma yavaş yavaş adaptasyon sağlayacaktır.

Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları

Zayıflayan bel ve karın kasları, uzun vade de dengesizliğe ve bel ağrılarına sebep olacağından, her gün düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bu egzersizler, karın ve bel kaslarını güçlendirmeye ve aynı zamanda esnetmeye yönelik hareketler içermelidir. Doğumla birlikte gevşeyen vajinal kaslar için de kegel egzersizleri yapılarak, ileri ki süreçte idrar tutamama problemlerinin önüne geçilmiş olunur.

 

Bir diğer önemli nokta ise emzirme pozisyonudur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bebeğin mutlaka dizlerle desteklenmesidir. Aksi takdirde, bel, boyun ve omuz ağrıları çekilebilir. Anne, bebeğini beşikten alırken ya da beşiğe yatırırken mutlaka pozisyonuna dikkat etmelidir. Belini olabildiğince düz tutmalı, dizlerini bükerek bebeğini almalıdır. Doğumda Oluşan Bel Ağrılarını Gidermenin Yolları Tüm bu anlatılanlara dikkat edilmesine rağmen, bel ağrısı geçmiyorsa, biran önce uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.