Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

04.05.2021
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler Anne sütü ilk 6 ay içinde bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini içerdiğinden bir hazine değerindedir. Bunun yanında emzirmenin de anne için birçok faydası vardır. Bebek ve anne için bir sakıncası olmadığı takdirde anne sütü bebek ve anne için en doğru besin kaynağıdır. Anne sütünün faydası saymakla bitmez.

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları

 • Protein, mineral, çinko ve yağ açısından zengindir. Bebeğin besin ihtiyacını eksiksiz bir şekilde sağlayan tek besin kaynağıdır.
 • Alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.
 • İlerde oluşabilecek obezite riskini azaltır.
 • Kansızlık riskini azaltır.
 • Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini oluşturur ve güçlendirir
 • Anne sütü emen bebeklerde ishal ve kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıkları daha az görülür.
 • A vitamini açısından zengin olduğundan göz hastalıklarını da engeller.

Bu maddeler bebeğimiz için en güvenilir besinin süt olduğunu gösterir nitelikte.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de çok faydası vardır. Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Doğumdan sonraki emzirme kanama riskini azaltır. Annenin ilerde oluşabilecek anemi, göğüs kanseri, rahim hastalıkları, kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Aynı zamanda emzirme işi çok kalori harcattığı için annenin eski kilosuna erişmesine ve rahmin toparlanmasına yardımcı olur.

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Anne sütünün sağılması annenin hastanede yatması, işe başlaması veya bebeğin emmesine yardımcı olmak amacıyla yapılmalıdır. Sütüm yetmeyecek kaygısıyla süt sağmak yanlış bir düşüncedir. Anne sütünü sağmak için 3 farklı yöntem bulunuyor.

 • Sütü elle sağmak: Öncelikle el temizliğine ve sütün sağılacağı kabın temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Sonra memeye masaj yaparak süt akışını hızlandırmalısınız. Rahat bir pozisyon aldıktan sonra memenin kahverengi bölgesinin etrafında başparmak yukarda c harfi çizilerek parmaklar yuvarlayarak meme ucuna getirilerek süt sağma işlemi gerçekleştirilir.
 • Pompa ile sağmak: İki çeşit olanı bulunur elektronik ve manuel. Her ikisinin de mantığı aynıdır memenin ucu ortalanır ve süt pompalanır.
 • Şırınga ile sağmak: Bu yöntem bebeğin emzirmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Pompa ile aynı mantıkla kullanılır.

Anne Sütünün Saklanması

Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, dondurucuda ise 3 ay saklanabilir. Fakat en sağlıklı olanı taze olarak verilmesidir.

Saklanan Sütün Kullanılması

Saklanan anne sütleri en eski sağılan sütten başlanarak verilmelidir. Dondurulan sütün önceki günden buzdolabının rafında çözünmesini beklemek yeterlidir. Dondurucudan çıkarılıp kullanılacak olan dondurulmuş sütün kullanılabilmesi için ılık suya tutulması veya ılık su dolu kabın içinde bekletilmesi yeterlidir. Fakat bunları yaparken sütün suyla temas etmemesi gerekir. Dondurucudan çıkıp çözünen süt tekrar dondurulmamalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.