Erciyes Gezi Rehberi

17.05.2021
125
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Erciyes Gezi Rehberi
oy

Erciyes Gezilecek Yerler Türkiye’nin Alpleri olarak anılır ve turizmde önemli bir yere sahiptir. Hafızalarda yakınlaştıkça uzaklaşan dağ, uzaklaştıkça yakınlaşan dağ olarak da bilinir.

Erciyes Gezilecek Yerler Nereler

Erciyes Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Erciyes Kayak Pisti dünyanın en iyi pistlerinden biri olarak bilinir. Pistin ilk 1500 metrelik bölümü gece de kayak yapılabilmesi için ışıklandırılmıştır. Kış sporu tesisleri kış sporu turizminin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitededir. Kayak mevsimi 1 Kasım- 1 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Bu pist acemi ve profesyonel olarak kayak yapan misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Teleferik hizmeti de bulunmaktadır. Yol hizmetleri asfalttır ve sürekli bakım çalışmaları yapılmaktadır.

Erciyes Gezi Rehberi

Ulaşım Tekir yaylası üzerinden Kayseri- Develi yolu üzerinden sağlanır. Dağda 2000 kişilik ücretsiz piknik alanları ve her mevsim mangal yapılabilecek alanlar vardır. Dağın kuzey yamaçları bağ ve bahçeler günübirlik ziyaret edilebilecek cazip yerlerdir.

Yazın yapılacak aktivitelerde yine açık havası ve doğası etrafında şekillenmektedir. Erciyes Gezilecek Yerler Doğa yürüyüşleri en çok tercih edilenidir. Bu etkinlikler Mayıs ve Ekim ayları arasında yapılır. Serbest uçan ve ayakta iniş yapılan parasailing sporu için gerekli ekipman ve eğlenceli uçurtma aktiviteleri yapmaya imkan sunmaktadır.

Erciyes Nerede?

Erciyes Dağı Kayseri’nin simgesi olan bir yerdir. Şehrin güneybatısında ovaların bitiminden yükselmektedir. Türkiye’ de beşinci sırada ve İç Anadolu’nun en yüksek dağı olarak bilinir. Erciyes sönmüş bir volkan olarak bilinir. Dağın yüksek eteklerinde Bizans dönemine ait mağaralar mevcuttur. Bu mağaraları günümüzde dağcılar sığınmak için kullanabilmektedir. İki tepeden oluşur. Birincisi; Büyük Erciyes(3917metre), İkincisi ise Küçük Erciyes diye adlandırılan Safrakaya tepesidir.

Erciyes Kayseri Erkilet Havalimanına 27 km uzaklıkta bulunur. Tren de tercihler arasında yer alır. Kayseri’den ulaşım kolaydır ve otobüslerle sağlanır.

Erciyes Ne Zaman Gidilmeli?

Kış ayları soğuk yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Bulunduğu konum dağlık olması sebebi ile kışlar uzun, soğuk ve serttir. Kışın kayak yapmak en çok tercih edilen aktivite olduğu için bu mekanlar kışın daha çok rağbet görmektedir. Kışın bu bölgede düzenlenen festivallere Türkiye ve dünyadan binlerce misafir katılmaktadır. Yazın da muhteşem doğası ile misafirlere hizmet vermektedir.

Erciyes Nerede Kalınır?

Erciyes Dağı’nda bulunan oteller kış konsepti ile müşterilerine hizmet vermektedir. Buralarda 100 yataklı dağ evleri ve ayrıca 100 yataklı otel bulunmaktadır. Buralarda konaklama Kayseri merkeze göre maliyetler biraz daha fazladır. Yer bulma sorununa karşı erken rezervasyon yaptırmak daha yerinde olabilir.

Erciyes Gece Hayatı

Kayak merkezinde bulunan oteller kendi bünyelerinde gündüz kar keyfinden sonra gece de kayak yapma zevki sunmaktadır. 22 dev ışıklandırma ile tatilcilere gündüzün yokluğu arattırılmamaktadır. Erciyes Gezilecek Yerler Gece kayağı Tekir kapı bölgesinde yapılmaktadır. Yakılan ateşler eşliğinde sucuk ekmek zevki soğuğa farklı bir eğlence katmaktadır.