Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir

30.10.2018
25
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir
oy

Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir Sinema dünyası oldukça geniş ve renkli bir çerçeveden oluşmaktadır. Macera, dram, komedi gibi birçok kategoride sunulan bu filmlerin içinde önemli kişilerin hayatları da konu edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı yönetmenler, kadınların bireysel özgürlüklerini ve hayattaki zorluklarını anlatan filmlere de imza atmıştır. Toplumun algısını değiştirmek ve toplum da kadın rolünün ne kadar önemli olduğunu göstermek için yapılan birçok film bulunmaktadır. Özellikle Frida Kahlo gibi kadınlar güçlü yönlerini ve özgür olduklarını simgeledikleri için filmlere de konu olmuştur. Görsel teknikler kullanıldığı için bu filmler ile çok geniş bir kesime hitap edilmektedir. Aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ve az gelişmiş yerlerinde bile gösterilip kadınlara hak edilen değerin verilmesi vurgulanır.

Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir

 Kadınların Yaşadığı Zorluklar

Günlük hayatta kadınların çekmiş olduğu zorlukları benimseyerek beyaz perdeye yansıtan filmlerin başında Yabani At filmi gelmektedir. Beş kızın hayatını anlatan bu film de kızlar ev hayatına mahkûm edilmekte ve zorla evlendirme planları yapılmaktadır. Filmde kızların özgürlüklerine kavuşması ve kendileri için yapılan planlardan kurtulma yolları işlenmektedir. Uçurtmayı Vurmasınlar filmi ise beş yaşındaki çocuğun gözünden anlatılmaktadır. Film de kadın hapishanelerinde yaşanan zorluklar vurgulanmaktadır. Antonia’nın Yazgısı filminde ise Avrupa da feminizm hareketlerinin nasıl başladığı ve geliştirildiği gösterilmektedir. Sinema dünyasında işlenen filmlerden biri de Milyon Dolarlık Bebek’tir. Kadın gücünü ve hayatın içinde olan şiddeti farklı bir açıdan gösteren film, farkında olmayı, gücü ve umudu temsil etmektedir. Komedi dram filmi olarak sunulan Şeytan Marka Giyen filminde özgünlükten yola çıkılmış ve bambaşka bir dünya sunulmuştur. Kraliçe filminde ise Prenses Diana ‘nın son zamanlarını, Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir geçirmiş olduğu zorluklara karşı mücadelesini ve hayata bakış açısı gösterilmektedir. Biyografi olarak yapılan bu film, prensesin duygusal yönlerini de açığa çıkartmaktadır. Feminizmin önderlerinden olan Frida filmi de biyografik bir filmdir. Ve unutulmaz ressamın hastalıklarını, yaşadığı büyük aşkını ve kadın özgürlüğünü anlatır.

 Kadınların Film Dünyası

Genellikle duygusal yapıları baskın olsa da, bir kadının acıya ve zorluklara direnci oldukça fazladır. Zayıflıklarından çok imkân verildiği zaman dünyaları değiştirebilen kadınlar için Türkiye’de yapılan film ve diziler de bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda artan kadına şiddet hareketlerine karşı direnmek ve yeni güçler ortaya çıkarmak için televizyon ve sinema dünyası iş başındadır. Kurtuluş Son Durak filminde kadınların şiddete ilk kez karşı çıkışı ve bu olay sonrasında kurulan umut evleri konu edinmiştir. Kadın İşi Banka Soygunu filminde ise maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden kadınların el birliği ile yapmış oldukları soygun anlatılır. Sinema’da Kadını Anlatan Filmler Hangileridir Nadide Hayat filminde yaşı geçmiş diye nitelendirilen bir kadının üniversiteye kaldığı yerden devam etmesi ve bunun sonucunda elde ettiği başarılar anlatılmaktadır. Aynı zamanda kitaptan film versiyonuna dönüştürülen Hadi İnşallah da kadınların aşk ve iş hayatındaki başarılar samimi ve komik bir dille işlenmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.