GDO Ne Değildir

12.05.2021
86
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
GDO Ne Değildir
oy

GDO’nun şu ana kadar insanlar üzerinde belirlenen doğrudan bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Bu yeterli araştırma yapılmadığı için olabilir veya olmayabilir. Konu netlik kazanmadı.  GDO’nun kullanım amacı esasen pestisitlere dayanıklılık, zararlılara karşı direnç ve verimlilikte artış başlıklarında bitki hücrelerinde modifikasyonlar yapmaktır.

GDO Ne Değil

Ankara, İzmir ve diğer birkaç ilde GDO analiz laboratuvarları mevcuttur. Burada PCR tekniği ile GDO tespiti yapılır. Gıdanın genetiği hangi oranda değiştirilmiş tespit edilir. Kısaca basında yer alan haberlerin aksine, kontrolsüz bir GDO tüketimi yok. Türkiye’nin Asya ile Avrupa’nın geçiş koridorunda bulunması nedeniyle ülkeye giren kaçak gıdaların oluşturduğu istisnaları saymazsak ülkemizde GDO’nun insan beslenmesinde resmi olarak kullanımı yasaktır. GDO içeren gıda tamamen zararlı değildir. Besleyici özelliğini korumaktadır.

 Gdo ve Dünyada değişen trendler

ilerleyen teknoloji ve yaşam tarzı, ihtiyaçları ve beklentileri de değiştirmektedir. Günden güne temiz su kaynaklarına erişim zorlaşmakta, iklim değişikliği nedeniyle birçok bitki ve hayvan türü yok olmakta, ekosistemimiz gitgide bozulmaktadır. Tüm bu zorlaşan hayat koşullarında sağlıklı, besleyici ve ulaşılabilir bir gıda için geleneksel üretim zihniyetinden çıkmak ve ileri teknolojiyi hayatımıza dâhil etmek kaçınılmazdır.

GDO başta olmak üzere 3D teknolojisi ile gıdalar tasarlamak, ambalajlar üretmek, yeni lojistik sistemleri kurmak, gıda işleme proseslerinde teknolojiyle maksimum verim elde etmek, farklı beslenme alışkanlıkları geliştirerek günlük hayatımızda enerjimizi korumamıza ve geri kazanmamıza yardımcı yöntemler geliştirmek, gıdaları online hale getirerek onların yapısını tamamen anlayıp vücudumuz için gerekli ihtiyaçları optimum seviyede karşılamaya yardımcı teknolojiler geliştirmek gereklidir. GDO Ne Değildir Şüpheci olmak, her yeni bilgiyi sorgulamak günümüz şartlarında olmazsa olmazlarımız arasında… Sadece, bunu yaparken karşı çıktığımız konu için geliştirdiğimiz argümanların safsata, retorik veya geçersiz olup olmadığını çok iyi irdelemek gerekiyor.