ÇAĞIMIZDA EN POPÜLER 10 MESLEK

23.10.2021
20
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
ÇAĞIMIZDA EN POPÜLER 10 MESLEK
oy

Çağımızda en popüler 10 meslek : İnsanlık tarihinde her dönem bazı meslekler o günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre popüler olmuştur. Örneğin bundan 20 sene önce yazılım mühendisi mesleği yoktu çünkü yazılım da yoktu. Gelişen teknoloji ve insanoğlunun bu gelişim sürecinde değişen ihtiyaçlarıyla her dönem bazı meslekler aranılan meslek olmuştur. Peki, günümüzde en çok aranan, şirketlerin ve devletlerin en çok ihtiyaç duyduğu meslekler nelerdir. Yazımızda Çağımızda En Popüler 10 Meslek nedir ve ne iş yaparlar sorularına cevap vereceğiz. Hadi gelin bir göz atalım.

Çağımızda En Popüler 10 Meslek;

Yazılım Mühendisliği

İngilizcesi Software Engineering olan yazılım mühendisliği, bilgisayarlı teknolojilerde ihtiyaç duyulan yazılımlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları olan yazılım gereksinimlerini inceler ve bazı programlama dillerini kullanarak yazılımlar meydana getirirler. Bilgisayarlar, akıllı cihazlar, otomobiller vb tüm cihazların kullandığı programlar, yazılım mühendisleri tarafından yazılmış ve geliştirilmiştir.

Yazılım mühendisleri günümüz teknolojisinin ve iş dünyasının bu anlamda en gözde çalışanları sayılmaktadırlar. İşte bu sebeplerden yazılım mühendisliği Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde 1. Sırada yerini aldı.

Aktüerya Uzmanlığı

Aktüerya uzmanlığı Çağımızda En Popüler 10 Meslek arasında görülmektedir. Peki, aktüerya uzmanlığı nedir?

Aktüerya veya aktüer uzmanı olarak adlandırılan meslek finansal risk değerlendirmesi yapan, bu değerlendirmeler sonucunda çözüm yolları sunan ve bu çözüm yollarının orta ve uzun vadede ne gibi kazanımlar ya da kayıplar yaşatabileceğini senaryolaştıran bir meslektir.

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde 3. Sırada yer verdiğimiz mobil uygulama özellikle günümüz genç nesli tarafından merakla takip ve tercih edilen mesleklerden birisidir. Mobil uygulama ve oyun sektörü sürekli büyüyen ve gelişen bir sektör olduğunu düşündüğümüzde uzun yıllar daha bu meslek en popüler meslekler arasında yerini koruyacaktır. Alışverişten oyuna, bankacılıktan güvenliğe, müzikten sağlığa, eğitimden seyahate hemen aklınıza gelebilecek her alanda hizmet vermektedir.

Epidemiyolog

Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde 4. Sırada yer verdiğimiz Epidemiyologlar, son yıllarda yaşanan küresel salgınlardan sonra popüler olmuş, özellikle korona virüs ile birlikte popüler meslekler arasında kendine yer bulmuştur. Epidemiyolog; genel olarak toplumda ortaya çıkabilecek hastalıkları ve sağlık koşullarını araştıran ve bu sürecin tamamını yöneten kişilerdir.

Endüstriyel Veri Bilimci:

Endüstriyel veri bilimciler internetin hayatımızın odak noktasına gelmesiyle birlikte Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde kendine yer edinen mesleklerden birisidir. Endüstriyel veri bilimci endüstriyel verilerin toparlanması ve bu verilere bağlı analizler yapılmasını, üretim süreçlerinin daha doğru yönetilmesini sağlar. Endüstriyel veri bilimciler; gelecekte özellikle online alışveriş sektörünün artmasıyla yakın geleceğin en popüler meslekleri içinde hep yer alacağı düşünülmektedir.

Robot Koordinasyon Uzmanı

Robot koordinasyon uzmanı hemen hemen Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde yer alan diğer mesleklerin çoğunda olduğu gibi teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza girmiş mesleklerden birisidir. Bilindiği gibi üretim süreçleri artık robotlaşmaya başladı. Yakın gelecekte robotlar hayatımızın hemen her alanında olacaklar. Bu gelişmeler neticesinde ise robotların bakım ve onarımlarını, çalışma prensiplerini kontrol eden ve gelişimlerinin devam edebilmesini sağlayan robot koordinasyon uzmanlarına daha çok ihtiyaç duyulacaktır.

Veri Güvenliği Uzmanı:

İnsanlar kendilerinin, ailelerinin ve sahipleri oldukları şirketlerin internet ve teknolojinin beraberinde getirdiği istenmeyen sonuçlarına karşı korumak amacıyla sürekli bir mücadeleye girmiştir. Yine teknolojinin ve internetin bu denli hayatımızın içinde olduğu dönemde ise Çağımızda En Popüler 10 Meslek arasında siber saldırılara karşı korunmak için ver güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Siber güvenlik konusunda yakın gelecekte daha çok siber saldırı ifadesini duyacağımıza inanılıyor. Siber saldırılar için önleyici tedbirler almak, önemli verileri gizlemek ya da gerekli görüldüğü hallerde yok etmek veri güvenliği uzmanlarının yapacağı işler olacak

Yapay Zekâ Uzmanı

Her ne kadar günümüzde bir kısım korksa da Yapay zekâ bundan sonra hayatımızda hep var olacak ve muhtemelen tahmin edemeyeceğimiz boyutlarda olacak ve tabiki bu teknolojinin ortaya çıkmasıyla da Yapay Zekâ Uzmanlığı Çağımızda En Popüler 10 Meslek arasında yerini aldı. Yapay zekâ uzmanlığı yazılım mühendisiyle hemen hemen aynı olsa da alanı çok geniş olan yazılım mühendisliğinden farklı olarak içeresinde pek çok değişkeni barındıran yeni bir meslek aslında mühendislik dalıdır.

Blockchain Uzmanı/Geliştiricisi:

Daha çok yeni bir teknoloji olmasına karşın hemen hemen herkesin günlük hayatında sorguladığı araştırdığı yeni bir teknoloji blockchain.

Blockchainin bu denli gelişmesi ve popüler olmasını baş rolünde tatbikî bitcoin ve kripto paralar gelmekte. bitcoin ve kripto paraların altyapısını işte blockhain dediğimiz bu teknoloji sağlamaktadır. Çok yeni olmasına karşın Çağımızda En Popüler 10 Meslek den biri olmayı başaran blockchain geliştiriciliğine daha şimdiden ihtiyaç duyulmaya başlandı. Kripto paraların altyapısını, teknolojisini ve gelecekteki konumunu kavrayabilecek kişilere de ihtiyaç duyulmaya başlandı. Yakın gelecekte adını daha çok duyacağımız blockchain teknolojisine hâkim kişilere artık çok daha fazla iş düşecek. Blockchain teknolojisi sadece kripto para alım satımlarında değil; alışveriş, oy kullanma, tapu kayıtları, noterlik gibi birçok alanda kullanılabilecek. Blockchain Uzmanlığı, yakın gelecekte popüler meslekler arasında kabul görmektedir.

Genetik Mühendisliği

Geçmiş, buğün ve gelecek aslında tüm zamanların en önemli mesleklerinden biri desek doğru olur. Teknolojinin gelişmesiyle önemi daha da artmaktadır. Genetik mühendisliği çalışma alanı son derece geniş mesleklerden biridir. Genel olarak genlerimizin özelliklerini inceleyen genlerin değiştirilmesi yeni işlev kazandırılması, çoğaltılması, farklı canlıların genlerinin karıştırılması gibi birçok konuda çalışma yapan bir bilim dalıdır. Genetik mühendisliği ile teknolojinin birleşmesi gelecekte bizleri genetik olarak çok farklı noktalara getireceği tartışılan son derece önemli bir meslektir. Tüm bu sebeplerden genetik Çağımızda En Popüler 10 Meslek listesinde yerini aldı.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.