Ekonomi Nasıl Gelişir

06.07.2019
10
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Ekonomi Nasıl Gelişir
oy

Ekonomi Nasıl Gelişir? Ekonomi içerisinde birçok unsuru barındıran bir olgudur. Ekonominin geliştirilmesi meselesi de kısa süreli değil uzun zaman alacak bir süreci gerektirir.

Ekonomi Nasıl Gelişir

Ekonomi Gelişiminde Siyasetin Etkisi Ekonominin gelişmesi için ülkede siyasi istikrar ortamının oluşması çok önemlidir. Siyasi istikrarın olmadığı ülkelere dış yatırım gelmez. Mevcut yatırımcılar ise farklı pazarlar arayarak ülkeden çıkmak ister.

Bu nedenle tüm finans uzmanlarının neredeyse ortak söylemi olarak ülkede ekonominin gelişmesi öncelikli olarak siyasi istikrar ortamının oluşmasına bağlıdır. Siyasi istikrarla birlikte hukuk sistemi de çok önemlidir. Ülkedeki iş hukuku kurallarının disiplinli olması, insanların hukuk ve adalete güvenlerinin tam olması ülkeye yabancı yatırım çeken en önemli faktörlerdendir. Sonuçta hiç kimse hukuk kurallarının sıkıntılı olduğu bir ülkeye para yatırmak istemez.

Üretimin Ekonomiye Katkısı Ekonomi adına gelişmeye sağlayan faktörlerden biri de muhakkak ki üretimdir. Üretime dayalı ekonomiler sürekli ilerleme kat eder. Üretime değil de tüketime dayalı olan ülkeler bir yerden sonra tamamen dışa bağımlı hale gelmek zorunda kalması kaçınılmazdır.

Sürekli tüketip üretmeyen bir ülkede bir yerden sonra en temel gıda ihtiyaçlarında dahi ülke dışa bağımlı hale gelir. Bu durumda ülke gelirlerinin büyük bir kısmı yırt dışına gitmekte ve ülkeden sürekli para çıkışı olmaktadır.

İş Verimi İle Ekonomi Büyümesi Üretim demek iş imkanları ve istihdam demektir. Üretimin artması yeni iş imkanları ve istihdamı da beraberinde getirecektir. Bu durumda işsizlik azalacak, iş gücüne kavuşan insanlar harcamalarını arttıracaktır. Böylece ülkede para döngüsü artacaktır. Sonuç olarak işsizliğin azalması ekonomi verilerini yükselten finans çevrelerini sevindiren bir olgudur.

 İhracatın Artmasının Ekonomiye Katkısı

Nasıl ithalatın artması ile paralar yurt dışına gitmekte ve ekonomik veriler kötüye gitmekte ise, ihracatın artması da yurt dışından ülkeye para girişi ve ekonomi verilerinin ileriye gitmesi ile neticelenir. Bu nedenle bir ülkede ihracatın arması tüm finans çevreleri tarafından olumlu karşılanan bir durumdur. İhracatın artması sadece ülke içinde değil küresel finans çevreleri tarafından da olumlu karşılanacak ve ülkeye yatırım getirecek temel unsurlardan biri olacaktır. İhracatın artması için devlet üzerine düşeni yapmalı ihracat yapan şirketlere yasal kolaylıklar sağlayarak ihracatı teşvik etmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.