Bitcoin Neden Ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale geldi?

31.07.2021
48
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bitcoin Neden Ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale geldi?
oy

Bitcoin Neden Ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale geldi? Kripto para borsalarında işlem yapıp para kazanmaya çalışan katılımcılar başta olmak üzere pek çok kişi, son dönemlerde arama motorlarında Bitcoin neden ve nasıl bu kadar pahalı hale geldi? Sorusunu sormaya başladı.

Bitcoin Neden Bu Kadar Pahalı 

2009 senesinde yazılımı gerçekleştirilen ve piyasaya sürülen bitcoin kripto para biriminin, yalnızca ilk 1 sene boyunca borsada işlem gördüğü ve daha sonrasında ise adeta tedavülden kaldırıldığı, 0 (sıfır) dolar değerindeki bitcoinin 1 yıl sonrası ise en fazla 0.39 dolara yükselerek dönemi kapattığı açıklandı.

2011 senesinin şubat ayında değeri yavaşça artış göstermeye başlayan bitcoin, liderlik koltuğuna yavaş yavaş oturmaya Hazırlandı. İlk büyük sıçramasında ise 31 doları gören bitcoin, bu olaydan itibaren ilk büyük düşüşünü yaşadı ve fiyatı 2 dolara kadar düştü. Bitcoin Neden Ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale geldi? Coronavirüs salgınına kadar fiyatında artış gözlemlenen bitcoin, covid-19 virüsü dönemindeki her şey gibi olumsuz bir şekilde etkilendi. Küçük fireler veren bitcoin, corona sebebiyle yeniden kesin bir biçimde düşüşe geçti. Yavaş yavaş iyileşme hareketleri ortaya çıktıkça, mayıs ayının ortalarına kadar yeniden fiyatında düşüş meydana geldiği ve artık haziran ayının ilk gününde küçük de olsa bir sıçrama yaşadı.

Bitcoin’in Diğer Paralardan Kıymetli Ve Farklı Olmasının Sebebi Nedir?

 

Bir ekonomi kötüye gittiğinde dijital paralar daha kıymetli bir hal alır. Devletlerin, kötü seyreden ekonomilere çözüm açısından para basma işlemlerini hızlandırmaları ve daha sonrasında ise bu durumun ekonomiyi daha da kötü bir hale getireceği aşikârdır.

Bitcoin, geliştirmiş olduğu sistemdeki en güçlü ve ilk para olarak mükemmel bir şekilde tasarlanmış özelliklere sahiptir. Böylelikle, en kötü giden ekonomilerde dahi finansal açıdan destek sağlayacağı bilinir. Bu durum, aslında doğal bir şekilde pek çok yatırımcının kripto para piyasasına yatırım yapmasına aracılık etti. Böylelikle bitcoin kripto para biriminin talebi ve pazardaki payını gittikçe artış gösterdi.

 

Gelecekte Bitcoin’i Nasıl Bir Grafik Bekliyor?

Bitcoin, etki oluşturduğu pazar payını korumaya ve aynı zamanda artırmaya ile devam edecek gibi görünüyor. Ancak kripto para borsası açısından kesin yorum ile yargıda bulunmak elbette ki doğru olmayacaktır. Bitcoin Neden Ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale geldi? Her zaman açısından gündemi yakından takip etmek ve gözlemlemek gerekir.