Endüstri İçin En Mantıklı Yatırımlar

17.08.2019
35
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Endüstri İçin En Mantıklı Yatırımlar
oy

Endüstri İçin En Mantıklı Yatırımlar Endüstri bir hammaddeyi bir eşya haline getirme yani üretim işlemidir. Ülkemizde birçok sektörde üretim minimum düzeyde seyretmektedir. Üretim yapılan alanlarda ise makine, ekipman ve teçhizat genellikle ithal edilmektedir. Özellikle sağlık ve teknoloji alanlarında üretimimiz gelişmeye muhtaç durumdadır. Bu noktada yatırım yapmak için seçeceğimiz alan ülke ve çevre endüstrisinin ihtiyaç duyduğu, ithal edilen ürünler üzerinde yoğunlaşmak mantıklı bir hamle olacaktır. Bu şekilde yapılan yatırım riskleri minimum düzeye indirecek ve devlet tarafından da desteklenecektir.

Endüstri İçin En Mantıklı Yatırımlar

Yatırım İçin En Uygun Alanlar

Devlet tarafından desteklenen üretime yönelik ve risk düzeyi az olan endüstri yatırımlarını inceleyecek olursak;

 • Gıda ve içecek ürünlerinin üretimi,
 • Tekstil, giyim ve deri ürünlerinin üretimi,
 • Ağaç ve ağaç ürünleri(mobilya dahil değil) üretimi,
 • Tütün ürünlerinin üretimi,
 • Kağıt ve kağıt ürünlerinin üretimi,
 • Kömür ve petrol ürünlerinin üretimi,
 • Kimyasal ürünlerinin üretimi,
 • Plastik ve kauçuk ürünlerinin üretimi,
 • Eczacılık ürünlerinin üretimi,
 • Makine ve teçhizat ürünlerinin üretimi,
 • Elektrik, elektronik ürünlerinin üretimi,

Ana başlıklarını ifade ettiğimiz daha detaylı olarak verdiğimiz linkte bulunabilecek alanlardan eğitiminize ve kendinize uygun olanı seçerek mantık çerçevesinde bir yatırım yapabilecektir.(https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf)

Ülkemiz üretim endüstrisi gelişmeye ve yatırıma muhtaç bir alan olarak uzunca bir süre kalacaktır. Yatırımcı üretim ve yatırım yapacağı alanı seçebilmek için işin içine girmesi, yurt içi ve dışı bu alanda ki tesisleri ziyaret etmesi karşılaşacağı zorlukları yerinde görmesi doğru olacaktır.

Yapılacak Endüstri Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kendimiz için en uygun alanı seçtikten sonra, yapılacak yatırımlar öncesi dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bunlar ihtiyaç duyulan sermaye, vasıflı ve vasıfsız personel, lojistik ve nakliye giderleri, makine ve teçhizat, tesis giderleri, piyasa ekonomik durumu gibi kriterlere dikkat etmek ve derinlemesine araştırma yapmak gerekmektedir. Endüstri İçin En Mantıklı Yatırımlar Yapılan araştırmalar sonucu sermaye ne kadarı elinde mevcut, ortak ya da kredi alma gibi durumlarda kar-zarar ilişkisinin kurulması faydalı olacaktır. Bunların dışında tahmin edilemeyen durumlarda söz konusu olabilmektedir. Ülke ekonomisi, doğa olayları, mal ve malzemenin piyasada ki talep durumu gibi faktörler de her zaman olabilecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.