Piyasa Analizi

25.08.2021
21
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Piyasa Analizi
oy

Piyasalar

  • Piyasa Analizi Borsa İstanbul’da sert yükseliş devam ediyor … Karların yüksek olduğu ABD ve Avrupa borsaları zirveyi oynuyor . Türkiye varlığındaki varlıkların satışı yönündeki baskılar riskli oynamalara sebep oldu . Faiz indirimi endişesinin son bulmasıyla Borsa İstanbul derin bir nefes aldı . Türkiye %4 artışla en güçlü gelişmekte olan ülkeler arasına girmşe benziyor .Dünya Borsalarındakı alış ve satışlardaki ilerleme ve BİST’teki alışların çok olması Borsa İstanbul’da pozitif yönde yola devam edeceğini gösteriyor . Kar açıklayan şirketlerdenMedikal Park, Koç Holding beklentileri doğruladı ; Anadolu Efes, Ülker, Tekfen beklentilerin altında kaldı ;BIM ve Turkcell sonuçlarında normal beklentiler karşılandı .Anadolu Efes, Ülker, Tekfen, Turkcell hisselerinde negatiflikler bekliyor. Medikal Park hisselerinde pozitif tepki bekleniyor . Koç Holding hisseleri yükselişle karı kısmen yakaladı.Teknik olarak yükselişin devam etmesini gerekiyor . ÖTV ile ilgili yapılan değişiklik ve kararlar Tofaş hisselerini ; Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv hisselerine göre daha olumlu etkiliyor.

Anlık Haberler & Makro Ekonomi

l Resmi gazetede ÖTV matrah güncellemesi yayına çıktı . Güncelemede ÖTV oranları sabıt kalırken , motor silindir hacimleri 1600cm3 a kadar olan binek araçlarda %8.3 – %15.4 arası ile 1600cm3 -1800cm3 olan motor hacmi elektrikli binek araçlarda 50Kw aşmayanlar ise %26 ile %34 arası yükseltildi . Bu da araç satış fiyatlarında %3-17 arası düşüş sağlıyor. Bu açıklamaların otomotiv talebi için olumlu olduğunu ve otomotiv hisse fiyatlarını olumlu etkileyeceğini tahmın ediliyor. Yerli üretim araba üreticisi olarak daha uygun fiyatlı ürünlere sahip Tofaş’ın Doğuş otomotiv ve Ford Otosan’a kıyasla daha olumluetkilenmesi mantıklı.

ÖZET

Anadolu Efes 2Ç21’de 415 milyon TL net kar açıkladı.%18 artış gösteren net kar beklentileri doğruladı. Yatırımcılar için alışın uygun olduğu tahmin ediliyor .

Ülker Bisküvi şirketinin holding bazlı borçlanması artışta .Yıldız Holdingin varlık alımına gitmesi alınan borçların hısselere olan etkisini baskılayacağa benziyor . Yatırımcılar için alışın uygun olduğu tahmin ediliyor . Varlık alımı söz konusu olursa alım işleminin matıklı olmaması tahmin edilmekte .

 Koç Holding beklentilerin %30 üstünde net kar açıkladı . Piyasa Analizi Tüpraş ve Yapı Kredinin etkisinin etkili olduğu tahmin edilmekte .19 Ağustos 2020’den beri şirketin hisseleri artmaya devam ediyor ve devam edecek gibi duruyor .

 Bim bu sene %4 büyüdü . Net satışlar yıllık bazda %22,3’lük artış var. Hissenin fiyatının düşük olması ve performansının iyi olması yatırımcılar için alışın uygun olduğunu gösteriyor .

 Turkcell istenilen beklentilerle paralel gitmeye devam ediyor . Vergi cezalarının ertelenmesi ve hisse senetlerine olumlu yönde katkı sağladı . 5G teknolojisi için yatırımlarına devam eden Turkcell ilerideki pazarlarda güzel cirolar elde edecek gibi gözüküyor . Tüm bunlar yatırımcılarınınn gözünü kammaştırmakta .Yatırımcılar için alışın uygun olduğu tahmin ediliyor

Yazıda yazanların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir .

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.