Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

25.11.2021
226
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
oy

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? İnsan hayatı için büyük bir öneme sahip olan bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Salgın hastalıklardan korunmak ve en az oranda etkilenmek için güçlü bir bağışıklık gereklidir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması, hastalıklara yakalanmamak ve neredeyse belirti yaşamadan atlatmak anlamına gelir. Bağışıklık sistemi aslında vücudumuzda bizi koruyacak etken maddelerin tümü olarak değerlendirilebilir. Diyetinizi değiştirerek bağışıklığınız güçlendirebilir ve viral enfeksiyonlara karşı direnç geliştirebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Hangi Yiyeceklerle Güçlenir?

Covid-19 salgınının hayatımıza girmesiyle beraber güçlü bir bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğun görmüş oldu. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Bunun bir sonucu olarak sağlıklı beslenmeyle ilişkili olan bağışıklık güçlendirici yöntemler arttı. İnsanların birçoğu bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketerek hastalıkları iyi derecede önleyebilir. Hatta mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketmek bağışıklık sistemin için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için turunçgilleri diyetinize eklemelisiniz. Bu konuda C vitamini içeren besinler iyi bir yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklı sebze ve süt ürünleri tüketmek de bağışıklığınızı iyi oranda destekler.

Doğal Yollarla Bağışıklık Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için içerden takviye vermek yeterli gelmeyebilir. Bunun yanı sıra hijyen kurallarına uymak şarttır. Elleri ağızdan uzak tutmak, kalabalık ortamları havalandırmak ve elleri sıkça yıkamak buna örnek olarak verilebilir. Hijyen kurallarına özen göstermek, bağışıklık sistemi güçlendirici yöntemleri daha etkili kılacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan temel vitamin ve takviyeleri almak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yetecektir. Aşağıdaki vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlü tutan en önemli vitaminler arasındadır. Bu vitaminleri çeşitli besin ve takviyelerle vücudunuza kazandırabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Bağışıklık sisteminin gücüne daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler sıkça araştırılıyor. İnsanlar artık besin değeri yüksek ve doğal ürünleri tüketmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlü tutmak için gerekli olan vitaminleri vücuda almalısınız. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • C vitamini (Turunçgiller; havuç, portakal vb.)
 • D vitamini (Alabalık, badem sütü, yumurta)
 • E vitamini (Zeytinyağı, avokado yağı, balık yağları ve kuruyemişler)
 • Çinko (Balık, kabak, ceviz, badem, ayçiçeği)

Bu vitaminler ve kaynakları daha fazla sıralanabilir. Bu konuda özen göstermek ve diyeti planlamak sizi zorluktan kurtaracaktır. Her bir gün için farklı besinler tüketerek ihtiyacınız olan önemli vitaminleri vücudunuza alabilirsiniz. Bu yaşam biçimi ile daha sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz. Ayrıca hastalığa yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için temel vitaminleri vücudunuza almanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu vitaminleri hiçbir takviye kullanmaya gerek kalmadan doğal besinlerle alabilirsiniz. Böylesi çok daha sağlıklı olacağı için uzmanlar tarafından da doğal besin tüketimi öneriliyor. Fakat dileyenler bağışıklık güçlendirici takviye kullanmaya başlayabilirler. Bu takviyeler bağışıklığınız için en önemli vitamin ve besinleri içerirler. Genellikle kapsül şeklinde satılabilen bu takviyeleri kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Zayıf Bağışıklık Nasıl Anlaşılır?

Zayıf bağışıklık çoğu durumda kendini belli eder. Bu kişiler sıklıkla sindirim problemleri yaşayabilirler. Genellikle uyku ve beslenme düzeleri yoktur. Herhangi bir salgın hastalıkta ilk hedef olmaları muhtemeldir. Bununla beraber sıklıkla hasta oldukları görülür. Kuru cilt, saç dökülmesi veya ağrıyan kemikler zayıf bir bağışıklığın semptomları olabilir. Birtakım alerjiler dışında sıklıkla hastalanıyor ve sıraladığımız bu temel belirtileri taşıyorsanız, muhtemelen zayıf bir bağışıklığa sahip olabilirsiniz. Derhal bir doktora görünmenizi ve kan testlerinin ardından diyete başlamanızı tavsiye ederiz. Uzman doktorunuz bu konuda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Ne Yapmalı?

Güçlü bir bağışıklık elbette herkesin isteyeceği bir sağlık avantajıdır. Güçlü antioksidan içerikli besinleri günlük diyete katmak bağışıklığınız destekler. Bunların en temelindeki hijyen kuralları ise asla göz ardı edilmemelidir. Hijyen kurallarına uyarak yukarıdaki önerilerimizi hayatınıza geçirmeye başladığınızda güçlü bir bağışıklığa doğru yol alabilirsiniz. Bu süreçte aşağıdakilere dikkat etmenizde fayda görüyoruz.

 • Sağlıklı kiloyu koruyun.
 • Zengin besinler tüketin.
 • Süt ürünleriyle beslenin.
 • Bol su için.
 • Egzersize başlayın.
 • Yeterli ve düzenli uyuyun.
 • Stresi azaltın.
 • Ellerinizi sıkça yıkayın.

Bağışıklık sisteminizin sizi hastalıklardan koruması için yeterli olmadığını düşünüyorsanız bu önerileri hayatınıza dahil edebilirsiniz. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Bunun beraberinde uzman desteği almanızda fayda görüyoruz. Etkili bir beslenme planı oluşturarak bağışıklık sisteminizi güçlendirme konusunda iyi bir adım atabilirsiniz. Yeni bir beslenme planı için bir doktorunuz size rehberlik edecektir. Etkilerini kısa sürede görecek ve daha sağlıklı hissedeceksiniz.